Tajniki aranżacji wnętrz w stylu retro

0
3122

Design retro najprościej można opisać jako elementy współczesnej kultury, naśladujące modę z zupełnie niedalekiej przeszłości, która ustąpiła miejsca nowym trendom. Samodzielne stworzenie ciekawej i spójnej kompozycji z elementami retro może się okazać stosunkowo trudne w zderzeniu ze współczesnymi rozwiązaniami. Patrząc na zdjęcia mieszkań zamieszczonych na portalach społecznościowych śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że gdy zapada decyzja co do stylistyki wnętrza wzbogaconej elementami vintage, to niestety idziemy na łatwiznę i ograniczamy się do podglądania gotowych projektów z katalogów bądź z ekspozycji podpatrzonych w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Zupełnie niepotrzebnie boimy się własnej kreatywności – wystarczy, że zapamiętamy kilka podstawowych wytycznych, jakimi kierują się projektanci wnętrz, a uda się samodzielnie stworzyć pomieszczenia z charakterem. Samodzielna aranżacja całości wyłącznie w stylu retro bądź własne unikatowe połączenie nowoczesności i przeszłości, nada mieszkaniu niepowtarzalnego uroku.

Inspiracja

Najpierw trzeba jednak się zainspirować. A wcale nie musi to być trudne – przecież niejednokrotnie wracamy myślami do czasów młodości naszych babć. Poszukajmy więc natchnienia w starych filmach, książkach, czasopismach lub w mieszkaniu, domu swojej babci, cioci. Na pewno uda się znaleźć akcenty, które z łatwością zaadaptujemy do własnego wnętrza. To właśnie kolorowe lata 60-te obfitowały w powracające obecnie retro akcenty. Styl retro zestawia odważne, duże wzory, które można oddać używając przepięknych tapet lub szablonów. Jeżeli wolimy subtelną stylizację, warto zastosować delikatne wzory, bądź wydruki stanowiące tło dla pięknych retro mebli, bądź tematycznych dodatków czy dekoracji. Pamiętajmy, że jako bazę vintage wnętrz możemy wykorzystać również wykładziny podłogowe oraz panele podłogowe doskonale imitujące stare podłogi i parkiety. Te z pozoru mało znaczące detale odgrywają ogromną rolę w aranżacji wnętrz.

Wystrój

Mieszkanie, które stylizowane jest w klimacie retro, często bywa wręcz zagracone elementami, które miały nawiązywać do lat 60-tych. Błąd – przeładowanie dodatkami spowoduje, że mieszkanie zacznie przypominać pchli targ. Kupując meble retro kierujmy się zasadą minimalizmu, dosłownie kilka charakterystycznych dla tego stylu akcentów potrafi zdziałać cuda i nadać charakteru całemu wnętrzu. Aby rezultat był zadowalający, postawmy na umiar i uzbrójmy się w cierpliwość, nie od razu uda się znaleźć wymarzony zegar, lustro czy też stylowy kredens. Może się zdarzyć też, że posiadamy już piękny mebel, który wymaga tylko odświeżenia np. wizyty u tapicera. Sprawdźmy czy na strychu lub w garażu nie stoi taboret lub konsola, które wystarczy tylko doczyścić bądź polakierować. Takie meble retro możemy znaleźć na wspomnianym pchlim targu, wyprzedaży garażowej i w outletach. Współcześni producenci również wychodzą naprzeciw retro modzie i proponują ciekawe przedmioty, dodatki, a nawet wyposażenie AGD i RTV, które są inspirowane stylem lat minionych. A nuż wypatrzymy jakiś ciekawy detal, który zaważy na całej koncepcji wystroju pomieszczenia.

Autorskie wariacje

Stylistyka wnętrz może ograniczać się do retro, jak i łączyć nowoczesność ze szczyptą vintage inspiracji. Jeżeli lubimy współczesne rozwiązania, ale szukamy urozmaicenia, wystarczy kilka dodatków i dekoracji, a efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Pamiętajmy jednak stare porzekadło: jak sobie pościelisz tak się wyśpisz –  to my będziemy mieszkać w tym wnętrzu i to od nas zależy ostateczny efekt aranżacji. To my tworzymy sobie własną strefę komfortu, jaką jest nasze mieszkanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here