Kilka wskazówek, jak urządzić nowoczesną i funkcjonalną kuchnię

0
428

Wielu uważa, że kuchnia jest sercem domu. Warto zadbać o jej staranny wystrój i sprytną organizację, zwłaszcza że spędza się tam sporo czasu i to każdego dnia. Jak urządzić ją w nowoczesnym stylu, jednocześnie dbając o funkcjonalność każdego elementu? Oto garść przydatnych wskazówek, które możesz wprowadzić do własnej kuchni, żeby lepiej ją zorganizować i zaaranżować.

Drobne dodatki kuchenne jako funkcjonalna dekoracja

Duże i pokaźne dekoracje w kuchni szybko mogą okazać się niepraktyczne. Zamiast obrazów, zegarów, czy figurek, w tym pomieszczeniu możesz postawić na nieco bardziej funkcjonalne ozdoby, które aktualnie są również modne. Nie chowaj wszystkich akcesoriów kuchennych w zamkniętych szafkach – je pozostaw do przechowywania garnków i elementów zastawy.

Dodatki do kuchni takie jak łopatki, chochle, sitka, deski do krojenia, czy nawet tarka albo pojemniki z przyprawami mogą znaleźć swoje stałe miejsce rozwieszone na ścianie. Nie ukrywaj ich – jeśli wybierzesz elementy dopasowane do siebie pod kątem stylu i materiału wykonania, staną się ciekawą formą funkcjonalnej dekoracji, a Ty zapewnisz sobie łatwy dostęp do najczęściej używanych przyborów.

Rozwieszenie akcesoriów kuchennych na ścianie to nie tylko rozwiązanie modne, ale także polecane do niewielkich kuchni. W ten sposób łatwo zaoszczędzisz miejsce w szafkach, co ważne, gdy nie ma go zbyt wiele.

Zastawa stołowa – w komplecie czy wybierana osobno?

Czy zastawa kuchenna może być stylowym elementem wyposażenia kuchni? Oczywiście! Nie patrz na nią jedynie pod kątem użytecznym – wybierz takie talerze, kubki i sztućce, które dobrze wpiszą się w styl kuchni, a sprytnie uzupełnisz jej aranżacje.

Najprostszym wyborem jest zakup kompletu talerzy, kubków i szklanek, aby wszystkie te elementy do siebie pasowały. W klasycznym wystroju to właśnie takie rozwiązanie może sprawdzić się najlepiej, podkreślając elegancję kuchni i jej wyposażenia.

Jeśli jednak chcesz urządzić nowoczesną kuchnię wyróżniającą się stylem, weź pod uwagę wybór pojedynczych elementów zastawy i ich kompletowanie. Łącząc ze sobą różne kolory, wzory, a nawet formy, możesz uzyskać ciekawy i unikatowy efekt.

Kompletowanie różnych elementów zastawy sprawdzi się szczególnie dobrze w kuchniach, w których łączy się dwa lub trzy kolory we wnętrzu. Na przykład w kontrastowej, biało-czarnej kuchni, dobrze wyglądać może czarny kubek postawiony obok białego albo szarego talerza.

Rozsądnie zaplanuj przechowywanie artykułów w szafkach i szufladach

Zgodnie z pierwszą wskazówką w artykule, część przyborów kuchennych możesz rozwiesić na ścianach na odpowiednich wieszakach czy półkach. Resztę zapewne ułożysz w szafkach i szufladach. Pamiętaj jednak, że za bałagan w kuchni najczęściej odpowiada brak organizacji w przechowywaniu, więc starannie podejdź do tego zadania.

Duże przedmioty i sprzęt kuchenny możesz układać w szafkach luzem. Rozłóż je w taki sposób, aby mieć łatwy dostęp do tych, z których korzystasz najczęściej. Nie zapomnij zapoznać domowników z nowym układem kuchennych przyborów, żeby oszczędzić im czasu na szukanie, a zarazem robienie bałaganu i wyciąganie niepotrzebnych przedmiotów z półek.

W kuchni korzysta się również z wielu małych akcesoriów, które mogą sprawiać trudności w organizacji. Nie przechowuj ich luzem, ponieważ szybko wymieszają się ze sobą i w szufladach zapanuje chaos. Znacznie lepszym pomysłem jest segregacja drobnych przyborów kuchennych i ułożenie ich w przeznaczonych do tego pojemnikach, które ułatwiają utrzymanie porządku.

Pojemniki do przechowywania artykułów i żywności, dekoracje, przybory kuchenne, a nawet elementy zastawy znajdziesz w sklepie https://www.sinsay.com/pl/pl/. Pomogą Ci one na urządzenie kuchni funkcjonalnej, a zarazem stylowej, w której miło będzie przebywać.