Niewielkie łazienki są często spotykane w polskim budownictwie. Posiadają swoje ewidentne zalety, jednak potrafią również nieco utrudnić codzienne funkcjonowanie. By uczynić je miejscem maksymalnie komfortowym i użytecznym warto odpowiednio je zaaranżować i zaplanować zakup wszystkich potrzebnych sprzętów. Wśród nich znajduje się wanna, której zakup powinien być szczególnie przemyślany pod kątem rozmiaru i kształtu. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, z którego dowiesz się jaką wannę wybrać do swojej mikro-łazienki.
Wanny i ich dostępne kształty
W przypadku łazienek o ograniczonym metrażu warto zdecydować się wyłącznie na wanny o kompaktowych i łatwych do wprowadzenia w aranżację kształtach. Do takich należą przede wszystkim wanny w kształcie prostopadłościanu, na planie prostokąta. W ich konstrukcji występują równe płaszczyzny oraz kąty proste, co ułatwia dopasowanie wanny do różnych miejsc. Możesz ustawić ją w kącie pomieszczenia, dosunąć do ściany dłuższą krawędzią bądź też wpasować we wnękę. Wanna prostokątna nadaje się też do łatwego zabudowania przy użyciu płytek.
Niektórzy decydują się także na wybór wanny owalnej o opływowych kształtach. Choć nie będzie przylegać do ściany całą powierzchnią, to jednak może okazać się wyborem słusznym. Zwłaszcza jeśli sięgniesz po wannę stosunkowo wąską (szeroką na zaledwie 70 cm lub nawet mniej) oraz krótką.
Wanny wolnostojące w małych łazienkach?
Choć ograniczony metraż nie sprzyja wybieraniu wanien wolnostojących, to jednak mogą niekiedy okazać się trafionym wyborem. Najlepiej zdać się na wanny długie na zaledwie 150 cm lub minimalnie więcej. Do takich należy wanna wolnostojąca Marmite Rita, która nie tylko zajmie mało miejsca, ale będzie również wygodna w codziennym użytku. Zaletą wanien wolnostojących jest także możliwość wchodzenia do nich z każdej strony, zwłaszcza gdy wanna jest ustawiona w centralnym punkcie podłogi. W trakcie wyboru wanien wolnostojących warto skupić się na modelach o prostych krawędziach oraz cienkich, ostro ściętych ściankach.
Niewielka bateria do niewielkiej wanny
By wanna nadawała się do użytku, konieczne jest uzupełnienie jej o baterię sanitarną. Najczęściej wybierane są baterie sztorcowe, o niedużym korpusie oraz krótkiej wylewce. Ich zaletą jest łatwa obsługa, szybki montaż oraz fakt, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Warto zrezygnować z baterii o długiej i wygiętej wylewce, która będzie przeszkadzać w czasie zażywania kąpieli. Modele wyposażone w jeden uchwyt, zamiast dwóch osobnych kurków, są również wyborem trafionym.
Dobrym pomysłem może być również wybór baterii podtynkowej, której korpus i elementy przyłączeniowe wprowadzone zostają w strukturę ściany. Ponad jej powierzchnię wystają jedynie uchwyt oraz wylewka. W ten sposób bateria zajmuje jeszcze mniej miejsca niż, a powstałą wolną przestrzeń możesz wykorzystać do ustawienia kosmetyków. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej łazience istnieje możliwość zastosowania armatury podtynkowej, zwłaszcza w przypadku wanny. Jej obecność należy zaplanować w trakcie remontu, przed oddaniem łazienki do użytku.