Izolacja rurociągów powłoką poliuretanową

0
2066

Pianka poliuretanowa jest substancją, która coraz częściej zastępuje tradycyjne formy izolacji, takie jak wełna mineralna, kauczuk czy pianka polietylenowa. Właściwości chemiczne poliuretanu sprawiają, że jest to doskonały materiał do otuliny rur i innych elementów rurociągowych. Czym charakteryzuje się ta grupa polimerów i jakie korzyści niesie wykorzystanie powłoki poliuretanowej do otuliny rur?

Poliuretan- alternatywa dla tradycyjnych otulin

Izolacja rurociągów powłoką poliuretanową cieszy się coraz większą popularnością, zastępując tym samym wełnę mineralną. Wybór w dużej mierze zależy od miejsca instalacji rurociągów. Obydwa materiały mają zbliżone współczynniki przewodzenia ciepła, jednak określone właściwości pianki znacznie przewyższają parametry wełny. Więcej informacji na izosolux.pl

Izolacja budynku poliuretanem jest rozwiązaniem trwałym, ekonomicznym i łatwym do wykonania. Tę formę otulin wykorzystuje się do izolacji rurociągów zaopatrujących, zarówno domy mieszkalne, jak i obiekty użyteczności publicznej. Pianką z poliuretanu stosuje się od zewnątrz, w formie natryskowej do antykorozyjnej ochrony rur. Izoluje się nią między innymi: trójniki, zwężki, dysze, rozdzielacze, same rury i inne elementy montażowe systemów rurociągowych.

Właściwości pianki z poliuretanu

Pianka z poliuretanu jest substancją paroprzepuszczalną o bardzo wysokim współczynniku dyfuzji. Ma przy tym tę zaletę, że nie nasiąka wodą, dzięki czemu nie traci swoich termoizolacyjnych właściwości na skutek zawilgotnienia. Powłoka poliuretanowa jest giętka i sprężysta co powoduje, że kształt elementów montażowych można swobodnie dostosowywać do określonych potrzeb, bez obawy o uszkodzenia warstwy izolacyjnej. Obwód kładzionej natryskowo poliuretanowej powłoki może być dowolnie dostosowywany: od bardzo cienkiej warstwy izolującej rury w bruzdach ściennych lub pod podłogą, po grubą otulinę elementów o dużej średnicy. Zarówno w wilgotnym, jak i suchym otoczeniu, materiał ten zachowuje swoje właściwości izolacyjne w zakresie temperatur od -80° do +105°C. Pianka świetnie się sprawdza jako otulina elementów centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody. W niektórych przypadkach stosuje się ten materiał do izolacji systemów chłodniczych.

Izolacja pianką poliuretanową

Zalety zastosowania powłoki poliuretanowej w izolacji rurociągów
Z roku na rok rośnie liczba osób, które wybierają ten sposób izolacji domowych systemów wodociągowych lub grzewczych, co świadczy o docenieniu właściwości poliuretanu. Na podstawie badań, testów jak i opinii użytkowników, można wyszczególnić wiele pozytywnych zalet zastosowania tej formy otuliny ochronnej:

  • izolacja pianką poliuretanową zwiększa żywotność wszystkich zabezpieczonych elementów instalacji, chroniąc je przed ścieraniem i korozją podczas eksploatacji. To gwarantuje dłuższy okres użytkowania instalacji bez dodatkowych remontów.
  • dzięki doskonałej gładkości poliuretanowej warstwy izolacyjnej, poszczególne składowe systemu łatwiej transportować i montować na miejscu budowy.
  • zastosowanie technologii wylewanej natryskowo, dobrze przylegającej do powierzchni rur otuliny, wpływa na redukcję zanieczyszczeń i zwiększa czystość chemiczną podczas transportu elementów montażowych.
  • poliuretan wykazuje dużą odporność chemiczną na niekorzystny wpływ substancji ropopochodnych.
  • podobnie jak wełna mineralna, pianka redukuje hałasy związane np. z dynamiczną reakcją strugi w rurociągu.
  • pianka poliuretanowa jest materiałem zdrowszym i bardziej oszczędnym od wełny mineralnej. Nie emituje substancji pyłowych, zapobiega utracie ciepła i jest odporna na szkodliwe działanie gryzoni.

Izolacja pianką poliuretanową

Aby mieć gwarancję, że izolacja rurociągów powłoką poliuretanową została wykonana prawidłowo, warto to zadanie powierzyć ekspertom. Firma Izosolux zatrudnia doświadczonych fachowców, zajmujących się profesjonalnie natryskiem powłok ochronnych. Dzięki 10 letniemu udoskonalaniu się w jednej dziedzinie, przedstawiciele tej firmy oferują klientom wysoki poziom wykonywanych  przez siebie usług.

Pełen zakres usług izolacji budynków znajdziesz na izosolux.pl, F.H.U IZOSOLUX Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków. Tel: +48 606 108 176.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here