Ekologiczne drogi. Jak budować drogi w ekologiczny sposób?

0
1257
ekologiczne drogi

Coraz większą popularnością cieszą się w Polsce ekologiczne drogi. W czasach nadchodzących zmian klimatycznych coraz więcej osób świadomych jest jak szkodliwe dla środowiska może być metoda budowy dróg tradycyjnych. Wiąże się ona z transportem wielu tysięcy ton ziemi przez wielkie ciężarówki. Powoduje to zmiany nie tylko pod względem zmian gruntowych, ale też produkowaniu dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery przez wspomniane ciężarówki i trwałe uszkodzenia drogi jakie powodują.

To tylko początek problemów, bo warto wspomnieć jakie zmiany w ekosystemie czy lasach powodują tak duże zniszczenia gruntu i wycinki lasów. Należy poczynić znacznie kroki aby ekologiczne metody budowy dróg stały się coraz popularniejsze. Ekologiczne drogi to przede wszystkim istotna zmiana w związku z wykorzystaniem gruntu znajdującego się na miejscu, który może być istotną podbudową zamiast czymś co musi być wywiezione przez ciężarówki. Możemy odpowiednio modyfikować grunt, a więc dokonywać jego hydrofobizacji. Pamiętajmy jak ważne są w tym kontekście surowce i odpowiednie ich wykorzystanie.

Hydrofobizacja gruntu zapewnia zmianę właściwości fizyko-mechanicznych, co istotnie wpływa na ekologiczne metody budowy dróg, ponieważ nie wymagają takie ilości surowca z zewnątrz. Możemy wykorzystać ten, który znajduje się na miejscu. Hydrofobizacja powoduje, że grunt pozbawia się wody oraz jest odporny na destrukcyjne jej działanie po budowie drogi. Wpływa to na spójną i wytrzymałą podbudowę, co sprawia, że ekologiczne drogi są bezpieczne w użytkowaniu. Zwiększa to nawet jakość dotychczasowego kruszywa. Oznacza to czasami siedem razy mniejszą ilość transportu potrzebnego do przewożenia.

Ekologiczne metody budowy dróg mogą oznaczać więc też oszczędność. Oznaczają one przede wszystkich sześciokrotne mniejszą produkcję dwutlenku węgla. Więcej na temat ekologicznych dróg i ich przyszłości na nascon.pl – warto zadbać o naszą przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here