Wkrętaki manualne – niezastąpione w wyposażeniu domowego majsterkowicza

0
1186
Wkrętaki manualne

Skręcanie, dokręcanie, łączenie, klejenie i liczne inne – to czynności, które każdy właściciel gospodarstwa domowego musi od czasu do czasu wykonywać. Najczęściej, robimy to przy okazji remontów, napraw, składania mebli lub sprzętu AGD. Sprawne przeprowadzenie tych pracy jest możliwe, jednak wymaga od nas zastosowania specjalnego zestawu narzędzi. Niezwykle chętnie wykorzystywanymi są wkrętaki – urządzenia manualne, występujące w rozmaitych wersjach i odmianach. Zapraszamy do krótkiego wprowadzenia w temat wkrętaków, z którego dowiesz się – kiedy i dlaczego stosujemy tu narzędzia oraz gdzie warto się w nie zaopatrywać.

Bez wkrętaka ani rusz

Wkrętaki to narzędzia, które każdy z nas powinien kojarzyć. Ich działanie jest proste – polega na wkręcaniu lub wykręcaniu wybranych obiektów. Pod kątem wyglądu – przypominają nieco zwykły śrubokręt. Składają się zazwyczaj z rękojeści, której kształt został dostosowany do kształtu ludzkiej dłoni, oraz grotu, czyli elementu roboczego. Wkrętaki dobrze trzymają się w zaciśniętej dłoni, a ich konstrukcja jest solidna.

Rękojeść wkrętaka może być wykonana z różnych materiałów – w tym materiałów syntetycznych. Często wykorzystuje się materiały antypoślizgowe, by urządzenie to stabilnie leżało w dłoni. Chętnie sięga się po gumę oraz tworzywa o podobnej do niej konsystencji. Głównie jest natomiast produkowana ze specjalnych stopów stali nierdzewnej, dzięki czemu jest odporna na działanie niskich temperatur, deformację oraz powstawanie korozji.

Dostępne rodzaje wkrętaków

Przed decyzją o zakupie danego urządzenia warto upewnić się, czy na pewno wybieramy wkrętak, a nie śrubokręt. Wbrew pozorom, wiele osób nie potrafi rozróżnić tych dwóch urządzeń. Mówiąc wprost i skrótowo – wkrętak jest solidniejszy niż śrubokręt, masywniejszy i różni się zastosowanymi w budowie materiałami. Ponadto, wkrętaki są bardziej uniwersalne i wielofunkcyjne.

Z jakimi rodzajami wkrętaków możemy się spotkać? W przypadku urządzeń manualnych, znajdziemy przede wszystkim rozmaite wersje różniące się końcówką grotu. Do wyboru mamy więc wkrętaki krzyżowe oraz płaskie, a także nieco rzadziej stosowane końcówki Torx. Najbardziej dogodnym rozwiązaniem jest wybór wkrętaka uniwersalnego, wyposażonego w liczne końcówki przeznaczone, które możemy swobodnie wymieniać. Końcówki te umieszcza się w obudowie, gdzie są podtrzymywane za pomocą specjalnych magnesów. Z ich rozbudowaną ofertą możesz zapoznać się na: https://xl-narzedzia.pl/narzedzia-reczne-c-1.html.

Bardziej rozbudowane urządzenia to na przykład wkrętaki izolowane – często stosowane w pracy techników, montażystów i elektryków. Dzięki specjalnej obudowie, wkrętaki te mogą być używanie nawet podczas pracy z instalacjami elektrycznymi. W zależności od jakości użytych materiałów oraz sposobu wykonania, wkrętak izolowany może być przeznaczony do pracy z prądem o różnym napięciu.

Wkrętak z grzechotką to urządzenie wyposażone w specjalną obudowę, umożliwiającą jej przekręcanie bez konieczności przekładani dłoni. Dzięki temu, mamy możliwość swobodnego odkręcania i przykręcania wybranych elementów, nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Wkrętaki precyzyjne to urządzenia wykorzystywane do przeprowadzania napraw w urządzeniach elektronicznych, takich jak sprzęt RTV, AGD lub komputery. Najczęściej, w ich budowie wyróżnia się ruchomą rękojeść (ułatwiającą pracę nad drobnymi elementami) oraz zestaw uniwersalnych końcówek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here