Drewniane tarasy są niezwykle modne już od dłuższego czasu. Swoją popularność zawdzięczają zarówno naturalności materiału ich wykonania, jak i elegancji, którą się odznaczają. Potrafią dodać każdemu budynkowi niezapomnianego czaru, jak również ciepła. Niestety, w pewnej chwili nawet najlepsze drewno przestaje prezentować się tak dobrze, jak na samym początku. Wówczas przychodzi pora na renowację tarasu.
Oznaki przypominające o koniecznej renowacji
Posiadasz drewniany taras i zastanawiasz się, czy już nadeszła pora na jego odnowienie? Jeśli nie możesz sobie uświadomić, kiedy po raz ostatni był odnawiany, wystarczy, że dobrze mu się przyjrzysz, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy już czas.
Nowy taras powinien odznaczać się pięknym żywym kolorem i wyraźną strukturą drewna, jeśli został wykonany w jak najbardziej zbliżonej do naturalnej wersji. Drewno powinno mieć barwę charakterystyczną dla swojego gatunku, bez plam i zacieków. W szczelinach pomiędzy deskami nie będą widoczne żadne zabrudzenia, a w szczególności mchy czy porosty.
Jeśli jednak deski na twoim tarasie wydają się matowe i szare albo pojawiły się na nich plamy, których nie sposób usunąć przy pomocy domowych środków, to znak, że nadeszła chwila, aby zająć się nim w profesjonalny sposób. Również wszelkiego rodzaju mchy czy porosty są sygnałem alarmowym, który powinien jeszcze bardziej przyspieszyć wezwanie odpowiedniej ekipy.
Na czym polega renowacja tarasu?
Profesjonalna renowacja tarasu rozpocznie się od usunięcia z niego wszystkich żyjących na powierzchni roślin lub porostów. W następnej kolejności na deski zostanie nałożony specjalistyczny środek czyszczący, który pozwoli na pozbycie się najbardziej kłopotliwych zabrudzeń. Będą to między innymi zacieki powstałe na skutek opadów deszczu i śniegu, wniesiony na butach osad z dróg czy wszelkie plamy, powstałe w czasie użytkowania. W końcu nie ma takiej rodziny, w której nie zdarzyłoby się, aby podczas obiadu czy zabawy na tarasie został on czymś zalany. Nawet zwykła kawa, po wniknięciu w deski, może pozostać na nich w postaci nieeleganckiej plamy.
Ostatnim etapem renowacji jest impregnacja. Polega ona na pokryciu desek nowym preparatem zabezpieczającym, którego zadaniem jest ochrona drewnianego tarasu przed uszkodzeniami, insektami oraz wpływem czynników atmosferycznych. Dzięki niemu nabiera on także żywszych i bardziej wyrazistych kolorów.
Pozostaw tę sprawę profesjonalistom
Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś okazji samodzielnie zajmować się renowacją tarasu, najpewniej wszystkie te czynności są dla ciebie nowe i mogą wydawać się trudne. Dlatego, zamiast samodzielnie się kłopotać, możesz skorzystać z oferty firmy IdeaGarden, profesjonalnie zajmującej się czyszczeniem, renowacją, ale także tworzeniem tarasów drewnianych. Dzięki ich pomocy powierzchnia twojego tarasu na pewno szybko odzyska swój pierwotny blask!