Spawarki inwertorowe i transformatorowe. Które wybrać?

0
830
Spawarki

Zakup spawarki to inwestycja na długie lata, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zastanowić się, który z nich będzie najbardziej odpowiedni. Wśród najczęściej wybieranych typów znajdują się spawarki inwertorowe i transformatorowe. Jakimi cechami się charakteryzują i które z nich warto wybrać w konkretnych sytuacjach?

Cechy spawarki transformatorowej

Spawarki transformatorowe to zazwyczaj urządzenia o nieskomplikowanej budowie, które często wybierane są przez osoby, którym zależy na łatwości obsługi (a także na łatwości uczenia się pracy z takim urządzeniem). Jest zazwyczaj także bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne lub warunki atmosferyczne, dlatego nie musimy się za bardzo kłopotać tym, gdzie będzie przechowywana. Sprawdzi się nawet w garażu majsterkowicza czy też w przydomowym warsztacie.

Jednocześnie spawarka transformatorowa jest dość ciężkim urządzeniem i służy głównie do prac stacjonarnych. Ze względu na to, iż wymaga dużego poboru mocy (prądu znamionowego o natężeniu 160A), powinna pracować przy zabezpieczeniu wynoszącym 25A. Dodatkowo, cechuje się długim czasem chłodzenia. Należy wziąć to pod uwagę i tak rozplanować pracę z jej wykorzystaniem, by mogła ostygnąć pomiędzy kolejnymi sesjami spawania.

Zaletą spawarki transformatorowej jest bez wątpienia możliwości spawania metodami MMA i MIG/MAG oraz możliwość regulowania natężenia prądu elektrycznego. Dobry spaw za jej pomocą można jednak uzyskać tylko przy zastosowaniu wysokiej jakości elektrody.

Cechy spawarki inwertorowej

Spawarki inwertorowe to ciekawa alternatywa dla spawarek transformatorowych. Posiadają jeszcze większe możliwości pod względem wyboru metody spawania: pracują w systemie MIG/MAG oraz MMA/TIG. Mają przy tym niższe wymagania względem poboru mocy, plasujące się na poziomie 160A przy zabezpieczeniu 16A. Ich praca jest więc znacznie bardziej energooszczędna, co może być dodatkową zaletą. Dzięki temu urządzenie warsztatu, w którym będzie wykorzystana, również będzie znacznie łatwiejsze.

Jednocześnie spawarki inwertorowe są znacznie lżejsze, co sprawia, że mogą być łatwo transportowane z miejsca na miejsce. Mogą przy tym pracować z agregatami prądotwórczymi, więc można je wykorzystać nawet tam, gdzie nie ma stałego dostępu do prądu.

Mają krótki czas chłodzenia, który sprawia, że nawet podczas długiej pracy nie wymagają szczególnych przerw na chłodzenie. Oferują wysoką jakość spawu i komfort pracy, który wiąże się między innymi z dodatkowymi funkcjami, gwarantowanymi przez urządzenie.

Taka ich budowa sprawia jednak, że są znacznie bardziej wymagające pod względem technologicznym. Ich obsługa zazwyczaj wymaga dużej znajomości urządzenia i technik spawania, przez co może być trudna dla niedoświadczonych użytkowników.

Którą wybrać?

Ze względu na powyżej przedstawione cechy, wybierając spawarkę, warto kierować się jej możliwościami i tym, do czego będzie dedykowana, jak również umiejętnościami operatora. Dla niedoświadczonych użytkowników i do sporadycznego wykorzystania w jednym miejscu pracy lepszym wyborem będzie spawarka tranzystorowa. Jednak zaawansowani użytkownicy, którym zależy na mobilności i wielu dodatkowych opcjach, a także ciągłej pracy urządzenia, powinny zdecydować się na model inwertorowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here