Filodendrony

0
684

Od wielu wieków rośliny spełniały funkcje ozdobne oraz praktyczne, a także stanowiły zainteresowanie bogatej arystokracji, która sprowadzała je z różnych egzotycznych miejsc. Stawały się perełkami wśród niezwykłej kolekcji, a przy tym budziły zachwyt domowników i gości. Obecnie egzotyczne rośliny cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem, a ich gatunki, odmiany czy hybrydy stają się idealnym dopełnieniem mieszkalnych i biurowych wnętrz.

Pozytywne działanie roślin na otoczenie i ludzi

Rośliny w mieszkaniu, domu, a także biurze spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim są to funkcje dekoracyjne. Dzięki dużej różnorodności stanowić one mogą doskonałą kolekcję i harmonizować z wystrojem wnętrza. Idealnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, oczywiście pod warunkiem, że będzie ono spełniało wymagania względem zacienienia, nasłonecznienia czy innych parametrów potrzebnych do tego, aby dana roślina miała dostosowane do siebie warunki.

Oczywiście funkcje estetyczne to nie wszystko. Odrobina natury w mieszkaniu sprawia, że czujemy się lepiej. Piękna zieleń w połączeniu z odpowiednią przestrzenią zachęca do odpoczynku i relaksu, pozwala na odstresowanie się i polepsza samopoczucie po całym dniu pracy.

Rośliny zamieniają także dwutlenek węgla w tlen, co poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Przyczyniają się także do jego nawilżania, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze staje się suche. Ważne jest również to, że niektóre z nich zwiększają ujemną jonizację powietrza, a to z kolei pozytywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Dodatkowo rośliny filtrują toksyczne związki, które znajdują się powietrzu, a wydzielane mogą być z lakierów mebli, różnego rodzaju farb czy klejów.

Filodendrony – kwiaty łatwe w hodowli

Wybierając rośliny doniczkowe do domu, często zastanawiamy się, które powinny trafić do naszego wnętrza. Dobrym wyborem mogą okazać się filodendrony. Są to egzotyczne rośliny pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej. Wiele ich gatunków idealnie nadaje się do hodowli w domu, gdyż nie są one zbyt wymagające. Wystarczy jedynie zapewnić im odpowiednie warunki, a będziemy mogli cieszyć się ich pięknem.

Aby hodować te rośliny, nie trzeba być specjalistą, ani nawet znać się na ogrodnictwie. Tak naprawdę wystarczy tylko przeczytać skrótowy opis dotyczący wymagań danego gatunku czy odmiany, a następnie zastosować się do niego.

Filodendrony przede wszystkim wymagają niewielkiego dostępu do światła i odpowiedniej wilgotności, którą można zmierzyć za pomocą higrometru. Jeśli wilgotność w pomieszczeniu będzie za mała, wystarczy użyć nawilżacza powietrza, aby ją zwiększyć. Ostatnim i równie ważnym parametrem jest temperatura, która latem powinna wynosić od 21 do 30 stopni Celsjusza, a zimą nie powinna spadać poniżej 15 stopni.

Kolekcjonerskie filodendrony

Najbardziej wymagający hodowcy pośród filodendronów mogą znaleźć rośliny kolekcjonerskie, takie jak na przykład filodendron Pink Princess, rzadko dostępny na polskim rynku. Odznacza się pięknymi, dużymi liśćmi w kolorze różu, czerwieni i zieleni.

Równie rzadko występującym filodendronem jest Painted Lady, którego liście mają przepiękną, żółtą i limonkową barwę. Oczywiście to nie jedyne odmiany, które można znaleźć w internetowym sklepie florapoint.pl, dlatego warto tam zajrzeć i wybrać odpowiednią roślinę do domowego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here