Siłowniki hydrauliczne – jakie mają zastosowanie?

0
2492

Siłowniki hydrauliczne można określić również jako cylindry hydrauliczne albo silniki hydrostatycznymi. Urządzenia te są bardzo przydatne w wielu branżach przemysłu.

Siłowniki hydrauliczne to elementy wykonawcze, które mają za zadanie dostarczanie energii w układach hydraulicznych ciężkich pojazdów budowlanych i w różnego rodzaju maszynach rolniczych i przemysłowych.

Jak działają siłowniki hydrauliczne?

Zasada działania siłowników hydraulicznych nie jest skomplikowana. Organem roboczym tego rodzaju siłownika jest najczęściej tłok, nurnik lub membrana. Elementy te znajdują się w specjalnym cylindrycznym korpusie. Następnie do przestrzeni roboczej wtłaczana jest ciecz, na przykład zagęszczony olej. Jej zadaniem jest przesuwanie tłoku (lub nurnika), co zaczyna powodować ruch posuwisty tłoczyska.

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Na rynku jest dostępnych kilka podstawowych rodzajów urządzeń – siłowniki hydrauliczne Air-Com różnią się między sobą m.in., zasadą działania. Urządzenia te dzielą się na siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania, w których suw roboczy odbywa się w jednym kierunku i siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania, gdzie suwy robocze odbywają się w dwóch kierunkach.

W siłownikach jednostronnego działania zagęszczony olej lub inna ciecz jest wprowadzana pod wpływem ciśnienia do wnętrza cylindra i napiera na tłok, przez co wprawia go w ruch. Wrócenie do pozycji wyjściowej jest możliwe za pomocą zewnętrznego obciążenia, sprężyny lub samego ciężaru tłoczyska.

Sposób działania siłownika hydraulicznego dwustronnego działania jest nieco inny. W tego typu urządzeniach znajdują się dwie komory odpowiedzialne za doprowadzanie czynnika roboczego. Ciecz robocza oddziałuje na dwie strony tłoka, a nie na jedną jak w przypadku siłowników hydraulicznych jednostronnego działania. Siłowniki dwustronnego działania nie posiadają sprężyny. Tego typu urządzenia są najczęściej wykorzystywane w takich maszynach jak koparki. Dzięki sposobowi działania operator może precyzyjnie sterować ruchem ramienia maszyny.

Innym rodzajem jest siłownik z obustronnymi tłokami, które są umieszczone po obu stronach cylindra. Siłownik teleskopowy to urządzenie, które ma zwiększony zasięg suwu roboczego. Takie rozwiązanie pozwala na wysuw tłoczyska na odległość nawet do 15 metrów. Siłownik łopatkowy (wahadłowy) charakteryzuje się łopatkową lub zębatkową konstrukcją. Tego typu urządzenia są wykorzystywane w specjalnych sytuacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here