Magazyn energii – działanie, zastosowanie i spodziewane korzyści

0
467
Magazyn energii

Poszukiwanie alternatywnych form wytwarzania i przechowywania energii to jeden z najważniejszych tematów tego sezonu. Kryzys energetyczny, rosnące ceny paliw i mediów, a także malejąca moc nabywcza pieniędzy skłaniają coraz więcej osób do inwestycji w odnawialne źródła energii. Do popularnych rozwiązań należy stosowanie magazynów energii, zwanych też akumulatorami fotowoltaicznymi. Poniżej przybliżamy ich charakterystykę – wskazujemy na najważniejsze funkcje oraz podpowiadamy kiedy warto zainteresować się ich montażem w swoim gospodarstwie domowym.

Magazyny energii i ich możliwości 

Status magazynów energii jest określony przez ustawodawstwo dotyczące OZE – są to urządzenia (lub ich połączone zespoły) wykorzystywane w celu przechowywania energii w dowolnej formie i postaci. Głównymi funkcjami i przyczynami, dla których wybieramy magazyny energii, jest dążenie do zwiększenia autokonsumpcji w obrębie instalacji fotowoltaicznej. 

Magazyny energii pozwalają też na pobieranie energii elektrycznej w okresie tańszej taryfy, przechowywanie jej i wykorzystywanie w dowolnym momencie. Jest to coraz popularniejszy sposób na obniżenie comiesięcznych wydatków na prąd. 

Magazyny energii mogą też pozwolić w bliskiej przyszłości na sprzedaż przechowywanego prądu w atrakcyjnej cenie – wyższej niż cena jego pobrania. Możliwości takie zostaną udostępnione w połowie 2024 roku. Będzie to świetny sposób na dodatkowy zarobek od spółek zajmujących się obrotem energią. 

Ostatnią i równie ważną przyczyną korzystania z magazynów energii jest możliwość wykorzystania ich w formie awaryjnego źródła zasilania. Gdy dostęp do energii elektrycznej zostanie zatrzymany – na przykład na skutek awarii sieci – będziesz mógł rozpocząć korzystanie ze zgromadzonej w magazynie energii. Więcej na temat zastosowania magazynów energii dowiesz się na stronie ich producenta i dystrybutora: https://columbusenergy.pl/.

Kluczowe parametry magazynów energii 

Każdy magazyn energii odznacza się dwoma parametrami – pojemnością oraz mocą. Na ich podstawie należy dokonywać zakupu. Pojemność oznacza ile kilowatogodzin (kwh) może zostać zmagazynowane w danym urządzeniu. Moc jest wyrażana w kilowatach (kw) i określa z jakim poziomem odbywa się ładowanie i rozładowywanie akumulatora. 

Oba parametry składają się na trzeci, czyli prędkość ładowania danego magazynu. W celu jego obliczenia należy podzielić pojemność przez moc. Przykładowo – magazyn o prędkości ładowania na poziomie C-rate 1 będzie wymagał godziny do pełnego załadowania, jak i rozładowania. Dla magazynów C-rate 2 będzie to czas dwóch godzin.

Działanie magazynów energii 

Magazyny energii są uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej, która pozwala na lepsze wykorzystanie produkowanej energii. Pozwala na gromadzenie nadwyżek, które – jeśli nie zostaną skonsumowane w przyszłości – można odsprzedać dostawcy prądu. Po zmroku, gdy system fotowoltaiczny przestaje pobierać energię, wszystkie urządzenia zasilane na prąd będą korzystać z magazynu. W dużym skrócie można powiedzieć, że magazyn pozwoli na zwiększenie autokonsumpcji, dając zabezpieczenie, że wysokość rachunków nie będzie rosnąć nawet pomimo powstających różnić pomiędzy produkcją własną a poziomem wykorzystania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here