Duże prysznice tracą na popularności, zwłaszcza w nowoczesnych łazienkach. Z kolei w mniejszych kabinach idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie odpływu prysznicowego w podłodze pod płytkami.
Odpływ liniowy w prysznicach; ile od ściany: wymiary
Odpływ jest urządzeniem hydraulicznym, które jest przeznaczone do odprowadzania wody z prysznica oraz ścieków do głównej rury odpływowej. Ma prostą, przyjazną dla użytkownika konstrukcję, która mieści się pod wodoodporną podłogą. Wszystkie elementy produktu wykonane są z materiału antykorozyjnego. Oprócz głównego celu odpływy liniowe mają również kilka dodatkowych funkcji:
- Filtrują ścieki z dużych zanieczyszczeń.
- Zapewniają całkowite uszczelnienie wykładziną podłogową.
- Chronią przed nieprzyjemnymi zapachami pochodzącymi z kanalizacji ogólnej.
Odpływ może mieć kształt owalny, prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Z założenia są to urządzenia liniowe. Odpływ ścienny i podłogowy montowany jest na krawędziach lub narożach kabiny prysznicowej, a odpływ punktowy można umieścić w dowolnym miejscu pomieszczenia.
Możesz kupić odpływ prysznicowy od najprostszego modelu do złożonego projektu z odcięciem i kaskadą zaworów zwrotnych mokrych i suchych. Zobacz modele dostępne w sklepie interntowym: https://modnalazienka.pl/category/odplywy-liniowe-9
Drabina standardowego modelu jest zaprojektowana na tonę wagi i temperaturę otoczenia do 80 ° C. Mają prostokątny kształt liniowy. Długość produktu jest zróżnicowana: 33, 40, 50, 60 i 80 cm. Ze względu na długość, przepustowość odpływów prysznicowych jest większa niż w przypadku odpływów punktowych. Modele te są doskonałym rozwiązaniem dla stref prysznicowych bez barier. Staną się stylowym rozwiązaniem dla domów, mieszkań, hoteli, baraków itp.
W celu ułatwienia dopasowania wysokości wanny posiadają regulowane nóżki. Korpus tacy wykonany jest zarówno z polipropylenu, jak i stali nierdzewnej. Tace produkowane są z bardzo szeroką gamą krat. W zestawie jedna z tych opcji tac z siatką na płytki. Dzięki temu wewnątrz rusztu można ułożyć płytki lub mozaikę, dzięki czemu urządzenie jest praktycznie niewidoczne.
Jak zamontować odpływ liniowy w łazience?
Suchy odpływ podłogowy pod prysznic może być wykonany z tworzywa sztucznego, żeliwa lub stali nierdzewnej. Wyroby z tworzyw sztucznych są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na agresywne środowiska, trwałe. Są często używane do pryszniców w prywatnych domach i mieszkaniach. Ścieki odprowadzane są przez szczelinę między rynną prysznicową, a także przez otwory przelotowe w górnej części.
Odpływy plastikowe wyposażone są w ozdobne zdejmowane lub nieusuwalne kraty o różnych kształtach i wzorach. Wysokość produktu to 75-180 mm. Odpływ prysznicowy można zamontować w podłodze pod płytkami przy ścianie lub w otwartej przestrzeni pomieszczenia.
Wszystkie elementy elementu hydraulicznego, wykonane są z tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości. Syfon jest często wykonywany w technologii pływającej kuli. Pomimo tego, że ta konstrukcja zmniejsza natężenie przepływu, jest wyposażona w zawór suchy. Po całkowitym wypływie wody kulki opadają na dno, blokując tym samym dostęp powietrza z nieprzyjemnymi zapachami z kanału ściekowego. Aby obniżyć koszt produktu, nogi mogą być wykonane ze stalowej taśmy perforowanej. W pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych zaleca się instalowanie odpływów ze stali nierdzewnej.
Kanały układa się w wykopie na podbudowie o grubości 10 cm z twardego betonu gat. B 25. Zbrojenie boczne kanałów wykonuje się w postaci skarp betonowych od ścian do podłoża o szerokości > 10 cm z każdej strony. Głębokość kanału musi być taka, aby po zakończeniu montażu znak kraty znajdował się: 3 – 5 mm poniżej znaku nawierzchni drogi.
Montaż należy rozpocząć od zamontowania odpływu. Kanały są łączone doczołowo. Dodatkowe uszczelnienie spoin nie jest wymagane. W przypadku łączenia korytek pod kątem, korytka i kraty należy przepiłować i połączyć. Kanały należy docinać piłą ręczną z tarczą diamentową, prostopadle do kanału, chwytając jednocześnie obie ścianki. Przy zabetonowaniu należy wykonać dylatacje – równolegle do linii drenażowej w odległości 1,5 – 2 cm z każdej strony i prostopadle w odległości 5 m od siebie.
Konieczne jest okresowe czyszczenie systemu z zanieczyszczeń poprzez wyjęcie kratek i wyjęcie filtra z kosza na śmieci. Częstotliwość czyszczenia zależy od warunków pracy i powinno się odbywać przynajmniej raz na cztery lata. Jednak w większości przypadków, defragmentacja odpływu jest niemożliwa, bez konieczności dokonania poważnego remontu łazienki. Oznacza to oczywiście koszty. Jest i na to sposób. Wystarczy regularnie – raz na miesiąc, przeczyszczać odpływ specjalnym środkiem.