Dlaczego warto zdecydowa się na ogrzewanie podłogowe?

0
755
Ogrzewanie podłogowe w Szczecinie

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z prostszych sposobów, by zapewnić sobie idealny mikroklimat w domu. To ciekawe rozwiązanie sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie po każdym pomieszczeniu. Brak brzydkich grzejników to nie jedyna zaleta płynąca z popularnej podłogówki. Jakie korzyści zapewnia nam ten rodzaj ogrzewania? Ile kosztuje i czy warto go stosować w nowo budowanych domach?

Największe zalety ogrzewania podłogowego

Brak grzejników na ścianach cieszy, ale nie jest to główna zaleta podłogówki. Rurki grzewcze ukryte w podłodze zapewniają wyższy komfort cieplny. Przeprowadzone badania jednoznacznie pokazują, że temperatura w domu ogrzewanym podłogówką może być około 2 stopnie niższa, by czuć taki sam komfort cieplny. Niższa temperatura, którą możemy utrzymywać w zimie, sprawia, że płacimy mniejsze rachunki. To ogromna zaleta, która wpływa na wybór takiego sposobu ogrzewania wśród wielu inwestorów budujących domy jednorodzinne.

Ogrzewanie podłogowe w Szczecinie wykonywane jest jednak nie tylko w domach jednorodzinnych, ale też blokach. Szczególną popularnością cieszy się podgłówka w kuchniach i łazienkach. Ważne, by pomyśleć o niej przed układaniem wylewek. Na późniejszym etapie można co prawda stosować różnego rodzaju maty grzewcze, ale nie są one tak samo skuteczne ja prawdziwe ogrzewanie podłogowe montowane w wylewce betonowej.

Montaż ogrzewania podłogowego jest droższy o około 20-30% od klasycznych grzejników przykręcanych do ścian. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z czasem odzyskamy całe pieniądze, które zainwestujemy w ten rodzaj ogrzewania. Podłogówka zapewnia spore oszczędności już od pierwszego uruchomienia, a zwrot całej inwestycji następuje po około 7-8 latach regularnego używania.

Jak wygląda proces montażu ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe składa się z wielu rurek, które połączone ze sobą powodują przekazywanie ciepła do podłogi. Instalacjami tego typu zajmują się wykwalifikowane firmy, które muszą podłączyć ją do pieca gazowego. Ogrzewanie podłogowe w przypadku opalania drewnem lub węglem jest niemal niemożliwe.

Po ułożeniu całość zalewana jest betonem, który nie powinien być grubszy niż 5-8 cm. Ważne, by na materiał użyty do wykonywania podłóg był przeznaczony do ogrzewania podłogowego. Musi on zapewniać łatwy przepływ ciepła, który będzie pochodzić bezpośrednio z podłogi.

Podłogówka wymaga zasilania stałą temperaturą, która nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Taka temperatura wody płynąca w rurkach zapewnia bardzo dobry komfort cieplny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here