Zdrowe powietrze w domu – jakie powinno być?

0
584
Zdrowe powietrze w domu

Zdrowe powietrze w domu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak można o nie zadbać?

Czym charakteryzuje się zdrowe powietrze w domu?

Zdrowe powietrze powinno charakteryzować się pewnymi cechami, do których należą między innymi:

  1. Prawidłowa temperatura – idealna temperatura dla ludzkiego organizmu to około 21-22°C w ciągu dnia i około 18°C podczas snu. Takie temperatury powodują, że za dnia czujemy się dobrze, a nocą lepiej śpimy.
  2. Optymalna wilgotność powietrza – powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%.
  3. Brak substancji chemicznych – wszelkiego rodzaju środki czystości, których używamy na co dzień, chemiczne odświeżacze powietrza itd. powodują osadzanie się w naszych płucach szkodliwych substancji, dlatego lepiej wybrać, np. olejki eteryczne, świece zapachowe z wosku pszczelego oraz naturalne środki czystości.
  4. Brak roztoczy i zanieczyszczeń – oczywiście nigdy nie pozbędziemy się ich całkowicie. Warto jednak minimalizować ich liczebność. Taki efekt zapewni nam codzienne wietrzenie mieszkania przynajmniej przez 15 minut. Powinniśmy robić to nawet podczas mrozów czy deszczu – niskie temperatury skutecznie usuwają roztocza.

Jak zapewnić czyste powietrze w domu?

Wyżej wspomniane wietrzenie pomieszczeń to podstawa zapewnienia czystego powietrza w domu. 

W przypadku osób palących – zdecydowanie nie powinny one robić tego w pomieszczeniach – nawet przy otwartym oknie. Alergicy wziewni są wyczuleni na wszelkiego rodzaju zmiany w powietrzu, dlatego może okazać się przydatny oczyszczacz powietrza, czyli urządzenie, które zasysa powietrze i oczyszcza je z kurzu, smogu, alergenów itd.

Kolejnym parametrem, o który ciężko zadbać samemu jest odpowiednia wilgotność powietrza. Zimą, kiedy powietrze jest wyjątkowo suche i borykamy się z takimi problemami jak piecząca i swędząca skóra czy częste infekcje układu oddechowego, pomocny może okazać się nawilżacz powietrza. W odwrotnym przypadku, kiedy w domu jest podwyższony poziom wilgoci i możemy zaobserwować rozwój niebezpiecznych pleśni i grzybów na ścianach, to konieczny będzie zakup osuszacza powietrza.

Skutki zdrowotne złej jakości powietrza w domu:

– infekcje układu oddechowego,

– bóle gardła,

– uciążliwy kaszel,

– problemy i podrażnienia skórne,

– reakcje alergiczne,

– uczucie duszności i ogólne złe samopoczucie.

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem, koniecznie powinniśmy zadbać o odpowiedni stan powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here