Wybieramy lampy wiszące do salonu i jadalni

0
1640
Wybieramy lampy wiszące do salonu i jadalni

O tym, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie najlepiej wiedzą fotografowie, jednak jest ono istotne nie tylko w studiu. Aranżacja oświetlenia jest sztuką, której można się nauczyć – jednak w przeciwieństwie do zdjęć, w mieszkaniu liczy się nie tylko światło. Ważne jest również to, jak wygląda lampa – szczególnie w salonie lub jadalni. Podpowiadamy, jak wybrać lampy wiszące, które najlepiej podkreślą charakter wnętrza.

Dlaczego akurat lampy wiszące?

Czy ustawianie wszystkich mebli w jednym kącie jest dobrym pomysłem? Chyba każdy zgodzi się, że nie. Odpowiednie proporcje i odległości są bardzo ważne i dotyczą nie tylko rozmieszczenia mebli, ale także aranżacji oświetlenia. W pokojach typowo domowych: salonie czy jadalni lampy wiszące prezentują się o wiele lepiej, niż „przyklejone” do sufitu – takie światło lepiej sprawdza się w pomieszczeniach użytkowych.

Wiszące pod sufitem lampy pełnią nie tylko podstawową funkcję użytkową – są ważnym  elementem wystroju, dlatego wiele osób przywiązuje tak wielką wagę do ich wyglądu. Szczególnie w salonie ważne są takie szczegóły – w końcu jest on wizytówką naszego domu i miejscem, w którym przyjmujemy gości.

Jakie lampy wiszące wybrać do salonu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór zależy od stylu, w jakim jest urządzony, wielkości pokoju i rozmieszczenia mebli. W dużych salonach z kanapą i niskim stolikiem na środku dobrze sprawdzą się lampy wiszące stosunkowo nisko, dobrze oświetlające blat. Ze względu na to, że stolik blokuje przejście pod lampą, nie ma ryzyka zahaczenia o nią głową – może więc wisieć nawet na wysokości oczu, jednak wtedy szczególnie istotny jest wygląd samego klosza lub abażuru. Taka aranżacja wyjątkowo dobrze pasuje do nowoczesnych salonów, w których jest stosunkowo niewiele, za to dobrze dobranych elementów. Mała odległość oświetlenia od blatu sprawia, że światło skupia się na stoliku i najbliższym otoczeniu – dobrze sprawdzą się więc słabsze żarówki, a w razie potrzeby resztę pokoju można doświetlić używając dodatkowego oświetlenia.

Lampy wiszące do jadalni

Jadalnia najczęściej jest połączona z kuchnią, salonem lub – w przypadku otwartych przestrzeni – mieści się między tymi częściami domu. Bywa także, ze jest to osobne pomieszczenie. W każdej z tych sytuacji konieczne będzie nieco inne zaplanowanie światła.

Przy najczęściej spotykanym w mieszkaniach wariancie – kuchni połączonej z jadalnią – dobrze sprawdzą się lampy wiszące w miarę wysoko, w zależności od wysokości sufitu mogą to być reflektorki lub prosta lampa z szerokim kloszem. Ze względu na warunki – takie jak para unosząca się przy gotowaniu – powinny to być odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu klosze lub abażury.

W otwartych przestrzeniach dobrze sprawdzają się listwy – są to lampy widzące, pasujące do salonu i jadalni, składające się z kilku punktów świetlnych. Szczególnie dobrze prezentują się nad podłużnym blatem, zapewniając komfortowe i wyraziste oświetlenie. Ich nowoczesny charakter sprawia, że sprawdzą się raczej w wyraźnie nowoczesnych aranżacjach.

Kto pomoże wybrać najlepsze lampy wiszące do salonu i jadalni?

Internetowe porady mają do siebie to, że uwzględniają ogólne zasady, które jednak czasami można – lub trzeba – nagiąć podczas konkretnej aranżacji. Warto więc przeglądać strony poświęcone oświetleniu, takie jak https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/10-lampy-wiszace-do-salonu-jadalni, ale nie zaszkodzi też zasięgnąć porady osoby zajmującej się profesjonalnie wystrojem wnętrz. Zapewni to doskonały efekt podkreślający wyjątkowy charakter domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here