Urok drewnianych żaluzji

0
2365
Urok drewnianych żaluzji

Żaluzje drewniane są uznawane za wyszukany dodatek do naszego mieszkania. Same żaluzje są bardzo łatwo komponującym się z innymi elementami wnętrza – drewno nadaje im ponadczasowy wygląd, komponujący się zarówno z nowoczesnym, jak i klasycznym stylem. Oprócz ładnego wyglądu drewniane żaluzje są również bardzo praktyczne.

Rodzaje żaluzji drewnianych

Najważniejszy podział żaluzji przebiega wokół szerokości lameli. Lamel to inaczej listewka, czyli najważniejszy element składowy żaluzji. Najczęściej spotykane są w wariantach 25 mm i 50 mm.

25 mm żaluzje są bardziej kompaktowe, przez co świetnie wpasowują się do małych pomieszczeń, mogą być zawieszane na ścianach, oknach czy nawet do sufitu. Można z nimi wykorzystać proste prowadzenie boczne, składające się z żyłki, bądź sznurka, które wspomagają utrzymanie ich przy oknie.

Szersze, 50 mm żaluzje wyglądają bardziej dostojnie, jednak są zbyt ciężkie, by montować je na ramie okiennej. Z powodu swoich rozmiarów bardzo uciążliwe jest ich wykorzystanie do zasłaniania okien od wewnątrz.

Inne kategorie, według których dzielimy żaluzje to na przykład rodzaj użytego materiału. Najczęściej możemy spotkać się z żaluzjami wykonanymi z bambusa, litego drewna czy laminatu. Ich wybór będzie mieć nie wpływ nie tylko na ogólny wystrój wnętrza, ale również ze względu na różnice w wadze wykorzystanych materiałów – na trwałość i funkcjonalność całości. Żaluzje wykonane z bambusa, z racji bardzo niskiej wagi, pozwalają na osłonięcie wyższych okien, bez ryzyka przeciążenia systemu.

Żaluzje drewniane oferuje wielu dystrybutorów. Np. firma Winrol, w której ofercie (https://www.winrol.com.pl/zaluzje-drewniane/) znajdziemy wszystkie wymienione wcześniej typy żaluzji.

Zalety żaluzji drewnianych?

Jedną z niewątpliwych zalet żaluzji wykonanych właśnie z drewna jest aspekt estetyczny. Sama zmiana układu, czyli otwarcie do połowy, jednej-trzeciej, przymknięcie czy szersze otwarcie zmienia wystrój całego pomieszczenia. W dodatku wprowadzają do mieszkania swoisty klimat, szczególnie kojarzący się z południem Europy, co dla wielu osób z pewnością będzie atrakcyjnym dodatkiem.

żaluzje drewniane

Kolejną zaletą, którą doceni wiele osób, jest możliwość bardzo precyzyjnego regulowania ilości światła, która wpada do naszego pomieszczenia. W odróżnieniu od np. rolety ilość światła można regulować, nie tylko podnosząc lub obniżając samą żaluzję, ale również zmieniając ustawienie samych lameli.

Dosyć unikatową na tle innych rozwiązań zaletą żaluzji drewnianych jest możliwość wpuszczania światła do pomieszczenia, przy równoczesnym zachowaniu prywatności. Nawet przez otwarte żaluzje (ale wciąż opuszczone) zobaczenie czegokolwiek znajdującego się w środku graniczy z cudem, podczas gdy wewnątrz pomieszczenia może być całkiem jasno.

Dla coraz większej ilości osób znaczenie ma również aspekt ekologiczny. Trzeba przyznać, że wykorzystanie drewna, jako materiału plasuje żaluzje w bardzo pozytywnym świetle. Decydując się na nie, nie tylko nie generujemy trudno-rozkładalnych odpadów, ale również możemy z nich korzystać przez długie lata, bez konieczności wymiany na nowy model. Mamy pewność, że pozostawiamy znacznie mniejszy ślad węglowy, niż w przypadku żaluzji aluminiowych czy z tworzyw sztucznych.

Opracowanie: Alicja Błysk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here