Samemu czy z biurem nieruchomości – poradnik kupującego

0
2578
Samemu czy z biurem nieruchomości – poradnik kupującego

Z biurem nieruchomości czy na własną rękę – to pytanie zadaje sobie każdy, lub przynajmniej większość osób, które planują zakup mieszkania. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jakie? O tym przeczytacie w artykule.

Poszukiwanie mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo wolnego czasu lub zwyczajnie nie chcą tracić go zbyt wiele na przeszukiwanie ogłoszeń i oglądanie lokali, a wolą przeznaczyć go na zajęcie, które np. przynosi im dochody.

To właśnie oszczędność czasu jest jedną z największych zalet takiego rozwiązania. Współpraca z biurem nieruchomości to także ogromna wygoda – nie tylko nie trzeba tracić czasu na wyszukiwanie interesujących nas ogłoszeń, ale również nie ma konieczności jeżdżenia i oglądania wszystkich ofert. Zadaniem pracowników biura jest znalezienie ofert najlepiej pasujących do określonych przez nas kryteriów. Zdjęcia nieruchomości wraz z opisem, ceną i szczegółami wysyłane są drogą mailową – dzięki czemu bez wychodzenia z domu można dokonać wstępnej selekcji lokali i obejrzeć tylko te, które rzeczywiście spełniają nasze oczekiwania. Większość pośredników nie tylko pomaga w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości, ale również umawia spotkania z właścicielami lokali oraz bierze na siebie załatwianie formalności końcowych – co również wiąże się z oszczędnością czasu. Poza tym pośrednicy nieruchomości to osoby, które w branży pracują zwykle od kilku/kilkunastu lat, znają specyfikę rynku i mogą wykorzystać swoją wiedzę również do tego by fachowo doradzić w temacie wyboru najlepszej nieruchomości.

Współpraca z biurem nieruchomości – rzecz jasna – wiąże się z kosztami. Różne biura różnie podchodzą do tematu. Najczęściej prowizja to określony procent wartości transakcji, rzadko kiedy odgórnie ustalona kwota. Jest to pewien dodatkowy koszt, jeśli jednak weźmie się pod uwagę koszty paliwa, połączeń telefonicznych oraz ilość czasu jaką trzeba poświęcić na poszukiwanie mieszkania okazać się może, że prowizja dla biura wcale nie jest aż tak wysoka.

Dla kogo współpraca z biurem nie będzie atrakcyjnym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad procesem poszukiwania nieruchomości już od samego początku. Również dla tych, których nie przeraża ilość czasu jaki trzeba na to poświęcić, i którzy nie chcą płacić prowizji pośrednikowi. A także dla tych, którzy dobrze znają rynek nieruchomości, interesują się tym co dzieje się w branży i mają wiedzę, która pozwoli im przejść cały proces zakupowy w pojedynkę. Wiedzą jak korzystać z sieci i wyszukiwać ogłoszenia, jakie frazy wpisać by otrzymać oferty dopasowane do potrzeb (np. zamość sprzedaż mieszkań). Dla nich pośrednik będzie zbędnym wydatkiem i niepotrzebnym ogniwem w procesie zakupu mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here