Czym się kierować wybierając dewelopera?

0
3033
Czym się kierować wybierając dewelopera?

Wiele osób, szukając własnego lokum, decyduje się na skorzystanie z usług dewelopera. W grę wchodzą jednak niemałe kwoty, dlatego firma, która buduje nowe mieszkania musi być godna zaufania. Na rynku działa wiele przedsiębiorstw deweloperskich – jak można sprawdzić ich rzetelność?

Wiele osób, szukając własnego lokum, decyduje się na skorzystanie z usług dewelopera. W grę wchodzą jednak niemałe kwoty, dlatego firma, która buduje nowe mieszkania musi być godna zaufania.  Na rynku działa wiele przedsiębiorstw deweloperskich – jak można sprawdzić ich rzetelność?

Deweloper – Wrocław

Nowe mieszkania zazwyczaj wybiera się zwracając uwagę na ich lokalizację i wygląd. Następnym etapem powinno być sprawdzenie kilku informacji na temat firmy deweloperskiej. Najlepiej zacząć od danych, do których można dotrzeć nie ruszając się z domu. Internet pozwala zobaczyć czy dany deweloper ma jakiś wpis w BIG oraz jaka jest historia jego działalności dostępna na stronie KRS. Z tego ostatniego rejestru można się dowiedzieć czy przeciwko przedsiębiorcy nie jest prowadzone postępowanie upadłościowe. Jeżeli wszystko jest w porządku, należy skontaktować się z deweloperem i otrzymać dostęp do dokumentu, zawierającego istotne dane o nim samym oraz o wybranej nieruchomości.

Prospekt informacyjny inwestycji

Najwięcej wiadomości można znaleźć, czytając prospekt informacyjny inwestycji, który udostępnia deweloper. Wrocław to miejsce, gdzie działa wielu przedsiębiorców i każdy z nich ma obowiązek przedstawienia tego dokumentu – warto o tym pamiętać. Z niego można się dowiedzieć, np. jaką inwestycję przedsiębiorca ostatnio zrealizował oraz ile czasu mu to zajęło. W prospekcie zawarte są dane dotyczące sytuacji finansowej firmy, np. czy zostało wobec niej zainicjowane postępowanie egzekucyjne. Poza tym, dokument informuje jaki jest numer geodezyjny działki, na której ma być zrealizowana inwestycja i numer księgi wieczystej. Na jego podstawie można m.in. zobaczyć, czy daną nieruchomość obciąża hipoteka, a także na jakiej podstawie deweloper może korzystać z gruntu (z tytułu własności czy może użytkowania wieczystego).

Nowe mieszkania

Prospekt objaśnia również czy deweloper otrzymał pozwolenie na budowę, na kiedy wyznaczono termin jej zakończenia oraz kiedy będzie miało miejsce przeniesienie prawa własności. Warto też zwrócić uwagę na część dokumentu opisującą, jakie są plany zagospodarowania przestrzennego terenu wokół nieruchomości. Jeżeli w pobliżu ma powstać, np. droga szybkiego ruchu, lepiej jeszcze raz zastanowić się nad wyborem lokum. Istotny jest jeszcze zapis dotyczący możliwości zmiany aktualnej ceny mieszkania na sprzedaż. Wrocław jest dużym miastem, więc nawet jeśli pierwszy sprawdzany deweloper nie spełnia wymagań, znalezienie bardziej odpowiedniej firmy nie powinno być problemem.

Mieszkania na sprzedaż – Wrocław

Dodatkowe informacje na temat mieszkania na sprzedaż będą określone w umowie przedwstępnej, którą należy dokładnie przeczytać przed podpisaniem. Powinna mieć formę aktu notarialnego. Poza podstawowymi danymi dotyczącymi stron zawierających umowę, powinny się w niej znaleźć szczegółowe informacje dotyczące nabywanej nieruchomości wraz z opisem miejsca, w którym jest położona i samego lokalu (kondygnacji, na której się znajduje, metrażu, ilości pokoi, itd.). Jeśli poza samym mieszkaniem, kupujący nabywa też prawo do garażu albo miejsca parkingowego, informacja o tym również musi być zapisana. W tym dokumencie będzie też wyszczególnione jakie są skutki wycofania się z umowy i terminy wpłat kolejnych transz. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, a sytuacja finansowa dewelopera jest jasna, można spokojnie podpisywać umowę.

Tekst powstał przy współpracy z deweloperem http://www.blockpol.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here