Jak wziąć kredyt na mieszkanie?

0
939
Jak wziąć kredyt na mieszkanie

Przeważającej części Polaków nie stać, aby kupić mieszkanie za gotówkę. I właśnie stąd bierze się tak duża popularność kredytów w kraju. Nasi rodacy zdecydowanie wolą zaciągnąć pożyczkę niż „oddawać” pieniądze właścicielowi lokalu.

W dzisiejszym tekście wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania produktu kredytowego dla siebie.

Jak wziąć kredyt na mieszkanie?

Zaciąganie kredytu jest w teorii procedurą dosyć prostą. Wiele banków w tym momencie posiada produkty inspirowane tak zwanymi chwilówkami. Możemy wejść na stronę danej instytucji, zaznaczyć ile potrzebujemy pieniędzy oraz na jak długo. System sam wyliczy ilość rat i wysokość odsetek.

Tego typu pożyczkę możemy zaciągnąć szybko, pewnie i bez wychodzenia z domu.

Inaczej sprawa ma się w wypadku kredytów hipotecznych. Często opiewają one na kwoty w setkach tysięcy złotych i z tego powodu są obwarowane licznymi zabezpieczeniami.
Przede wszystkim bank prześwietli nas na wiele różnych sposobów. Zatrudnieni przez firmę eksperci sprawdzą naszą zdolność kredytową.

W dużym skrócie oznacza to, że przyjrzą się zaciągniętym wcześniej pożyczkom oraz temu, jak przykładamy się do ich spłacania. Jeśli nasze konto w BIK jest „czyste”, otrzymamy zielone światło do skorzystania z usługi.

Warto pamiętać, że na naszą niekorzyść świadczą zarówno zaległości, jak i brak wcześniejszej historii. Niektóre poradniki dla osób planujących zakup nieruchomości wręcz zalecają, aby w ramach budowania zdolności kredytowej zaciągać drobniejsze pożyczki (i oczywiście je spłacać).

Jak porównać oferty kredytowe?

Wybierając kredyt dla siebie, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników.

Najważniejszym z nich jest RRSO. Pod tym skrótowcem kryje się Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To główny parametr większości produktów finansowych. Po nim poznamy, o ile w ciągu dwunastu miesięcy wzrośnie wartość pożyczonych przez nas pieniędzy.

Niezwykle ważny jest też czas, na jaki możemy zaciągnąć kredyt. Od tego będzie zależało, przez ile lat będziemy obciążeni koniecznością spłacania.

Wybierając kredyt dla siebie, należy koniecznie wziąć pod uwagę też parametry dodatkowe. Do najważniejszych i najczęściej poszukiwanych należy możliwość wzięcia wakacji od spłacania. W razie chwilowego zmniejszenia płynności finansowej pozwala ona na „zawieszenie rat”.

Dzięki takiej opcji możemy na jakiś czas zupełnie legalnie przestać płacić bankowi.

Oczywiście przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto też sięgnąć po opinie użytkowników na niezależnych forach. Z nich dowiemy się, czy bank jest uczciwy wobec swoich klientów.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here