Światło pełni bardzo ważną funkcję w każdym wnętrzu. Pozwala wyeksponować lub ukryć niektóre elementy wyposażenia, a nawet decyduje o tym, że mieszkanie wydaje się większe lub mniejsze. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w domu.
Najlepszy możliwy układ
Projektanci wnętrz przywiązują coraz większą wagę do oświetlenia. W swoich projektach kierują się zasadą, wedle której w żadnym pokoju nie może znaleźć się tylko jedna lampa. Dlaczego? Ponieważ zastosowanie przynajmniej dwóch różnych źródeł światła zdecydowanie zwiększa funkcjonalność pomieszczenia, a także pozwala stworzyć w nim przyjemną atmosferę. W związku z tym, coraz częściej poza oświetleniem głównym wybiera się również lampy dodatkowe oraz dekoracyjne.
Oczywiście sztuka planowania oświetlenia opiera się na dostosowaniu jego układu do konkretnych wnętrz. W większych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się więc stylowe lampy stojące, które poza tym, że są niezwykle użyteczne, mogą być również elementem dekoracyjnym. Za to w małych mieszkaniach lepiej postawić na oświetlenie wiszące lub wpuszczane w sufit bądź ścianę. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo miejsca, a jednocześnie stworzymy jasną, przytulną i nowoczesną aranżację.
Podział na strefy
Podstawą w planowaniu oświetlenia jest podział mieszkania na strefy. Ma to znaczenie zwłaszcza tam, gdzie mamy nieprzedzielone ścianami przestrzenie, jak np. w salonach z aneksem, w kuchniach otwartych na salon, pokojach dziennych łączonych z jadalnią itd. Cel każdej z tych stref podkreślimy właśnie za pomocą oświetlenia. W każdej z nich powinno znaleźć się odrębne źródło światła. Jednak w całym wnętrzu musi być jedna dominanta, np. przyciągająca wzrok lampa wisząca tuż nad stołem/ławą, albo w centralnym punkcie pomieszczenia.
Reszta opraw powinna być dość stonowana, w innym przypadku uzyskamy efekt przytłoczenia. W tym celu doskonale sprawdzą się delikatne lampy stojące, kinkiety, lampki LED-owe, czy reflektory, a także mniejsze lampy wiszące. Oprócz tego należy przypisywać oświetlenie do konkretnych miejsc. Przykładem może być salon, gdzie poza oprawą ogólną (główną), powinny znaleźć się dodatkowe, funkcyjne np. w okolicy kanapy lub telewizora. Podobnie jest w kuchni i łazience, gdzie dodatkowe lampki umieszcza się tuż nad blatem roboczym oraz przy lustrze nad umywalką.
Stylistyczna spójność
Bardzo istotną kwestią jest zadbanie o stylistyczną spójność zastosowanych opraw. Najlepiej projektować oświetlenie w taki sposób, aby dominował w nim jeden, konkretny styl, np. klasyczny, vintage, minimalistyczny, czy nowoczesny. Szeroki wybór lamp utrzymanych w różnej stylistyce i dobrej cenie znajdziemy w sklepach online, np. na elektromag.pl. Warto zwrócić uwagę również na parametry i natężenie światła. W pomieszczeniu nie może być zbyt ciemno czy zbyt jasno, ponadto dominująca barwa oświetlenia powinna być ciepła lub naturalna. Dlatego przed wyborem opraw, zawsze sprawdzajmy ich parametry i poziom natężenia światła.