Jak przygotować trawnik do zimy korzystając z wertykulatora?

0
1366

Przygotowanie trawnika na zimę 

Trawnik to ważne i reprezentacyjne miejsce na naszej posesji, dlatego należy dbać o niego zarówno latem, jak i jesienią oraz odpowiednio przygotować go na zimę. Poprzez podjęcie w tym celu stosowanych działań zapewniamy mu utrzymanie najwyższej jakości, aby na wiosnę wyglądał pięknie i zdrowo. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jakie prace trzeba wykonać, aby w sposób należyty przygotować trawnik na zimę.

Oczywiście najpierw trzeba przystąpić do jego odchwaszczenia. Niezwykle uciążliwy potrafi być mech, jednakże możemy skutecznie się go pozbyć stosując specjalistyczne preparaty. Trawnik powinien być również skoszony tak, aby jego ostateczna wysokość na zimę wynosiła 4 cm.

Nie obędzie się również bez wykonania kilku zabiegów pielęgnacyjnych, między innymi, zastosowania nawozów z podwyższoną ilością fosforu, który ma korzystny wpływ na system korzeniowy trawy. Istotne jest także nacinanie trawnika. Do tego zadania idealnie nadaje się urządzenie zwane wertykulatorem. Jego wykorzystanie jest bardzo potrzebne szczególnie, gdy wertykulacji nie wykonaliśmy wiosną.

Czym jest wertykulator?

Wertykulator jest narzędziem, które stosuje się, aby napowietrzyć podłoże. Proces ten odbywa się poprzez nacinanie trawnika. Wertykulator jest zatem wyposażony w noże usytuowane pionowo, przecinające obumarłą warstwę trawy, co powoduje wyniesienie jej na powierzchnię.

Celem takiego zabiegu jest rozluźnienie gleby, a także nawodnienia korzeni trawy. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że wertykulacja to także idealny sposób odchwaszczania trawnika oraz pozbycia się z niego uciążliwego mchu. Filc, którym nazywana jest obumarła część trawnika utrudnia bowiem jego wzrost, w konsekwencji trawnik wygląda nieatrakcyjnie i jest narażony na różnorodne choroby. Przed przystąpieniem do wertykulacji należy skosić trawę, dbając by jej wysokość była bardzo niska.

W zależności od grubości warstwy filcu może powstać konieczność kilkukrotnego wykonania tego zabiegu. Podczas użytkowania urządzenia nie można wykonywać ruchów cofania. Najlepszy sposób to stworzenie za jego pomocą szachownicy na trawniku, najpierw zatem podążamy w kierunku poziomym na całej jego długości a następnie w pionowym.

Wertykulacja trawnika na zimę 

Należy pamiętać o tym, że wertykulacja zazwyczaj wykonywana jest wiosną oraz w przypadku, gdy wygląd trawnika zaczyna się pogarszać i staje się on przerośnięty chwastami oraz mchem. Jednakże zabieg ten warto także wykonać przygotowując trawnik na zimę. Ważne, aby wykonać go stosunkowo wcześnie, a więc przed wystąpieniem pierwszych mrozów. Jest to niezwykle istotne, gdyż trawa musi mieć czas na odrośnięcie. Kiedy przeoczyliśmy najlepszy moment na nacinanie trawnika za pomocą wertykulatora, wtedy można również zastosować tak zwaną lekką wertykulację za pomocą grabi.

Pozwoli to także na wygrabienie z jego powierzchni liści oraz jego odchwaszczenie. Natomiast zwykła wertykulacja wykonana w odpowiednim czasie przed zimą zagęści trawnik i spowoduje, że stanie się silniejszy, co korzystnie wpłynie na jego jakość w następnym wiosennym sezonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here