Co to jest EPP? Do czego służy polipropylen spieniony?

0
3598
Co to jest EPP? Do czego służy polipropylen spieniony

EPP to najnowszej generacji tworzywo wykorzystywane w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Wiele osób nie wie o jego istnieniu i wszechstronnym zastosowaniu. Czym jest EPP i dlaczego warto się nim zainteresować?

Co to EPP?

EPP to nic innego jak spieniony polipropylen, czyli jednym z dwóch najczęściej używanych tworzyw sztucznych. Jest bardzo termoplastyczny, da się wprowadzić go w stan elastyczności pod wpływem wysokiej temperatury i z powrotem utwardzić po jej obniżeniu. Podczas tych reakcji, jego właściwości ani trochę się nie zmienią. Z polipropylenu tworzy się m.in. styropian, natomiast z jego spienionej wersji piankę, która jest bardziej elastyczna i mniej krucha.

Właściwości EPP

EPP jest współcześnie bardzo rozchwytywanym tworzywem modelarskim ze względu na dużą odporność na różne czynniki fizyczne i mechaniczne. Nie łamie się tak szybko jak styropian dzięki większej elastyczności, ale przez to wymaga też usztywnień. Producenci wybierają go, bo jest w pełni ekologiczny – podlega w stu procentach recyklingowi. Posiada właściwości termoizolacyjne i akustyczne oraz niską absorbcję (pochłanianie) wody i wilgoci. Kupujący zaopatrują się w spieniony polipropylen w dużych ilościach ze względu na jego niską wagę. Jest ponadto odporny na reakcje chemiczne i jest dostępny w różnych kolorach.

Zastosowania EPP

Niektóre zastosowanie EPP są dosyć oczywiste, ale dużo osób nie podejrzewa, że spotyka się z nim codziennie. Oto te najbardziej popularne i zaskakujące:

– w branży motoryzacyjnej; ze spienionego polipropylenu tworzy się zderzaki i zagłówki, ale także elementy podłóg, foteli, podsufitki i bagażnika. Możemy się z nim również spotkać w fotelikach samochodowych dla dzieci. Bardzo dobrze przechodzi wyniki testów zderzeniowych, a ze względu na jego lekkość, nie obciąża samochodu,

– z EPP tworzy się opakowania, pojemniki termoizolacyjne, pudełka i skrzynie transportowe oraz palety, które wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu. Przewozi się w nich żywność lub delikatne przedmioty, takie jak sprzęt elektroniczny i medyczny, leki,

– ścianki w autobusach,

– baza pod sztuczną trawę na stadionach sportowych,

– akcesoria sportowe; z EPP tworzy się m.in. maty, piłki i wałki do ćwiczeń oraz rożnego rodzaju ochraniacze i kaski,

– w modelarstwie; ze spienionego polipropylenu można w pełni odwzorować modele samolotów, statków lub samochodów, a wszystko dzięki jego plastyczności i sztywności.

Spieniony polipropylen to wszechstronnego użytku materiał ekologiczny, który sprawdzi się w wielu przypadkach, zapewni zadowolenie z użytku i będzie spełniał wszystkie wymagania, jakie tylko będzie się miało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here