Generatory prądu, czyli agregaty: gdzie znajdują zastosowanie?

0
1260
Generatory prądu, czyli agregaty

Mimo, że niemal wszędzie, gdzie się znajdujemy mamy dostęp do prądu, czasem zachodzi konieczność podłączenia dodatkowego zasilania. Zdarza się też, że ze względów bezpieczeństwa ważne jest zapewnienie ochrony przed awarią. W takich sytuacjach często stosowane są agregaty prądotwórcze. Prezentujemy najważniejsze cechy tych urządzeń.

Jaką moc zapewniają generatory prądu?

Agregaty najczęściej dzieli się według ich mobilności – a więc na stacjonarne i przenośne. Zwykle idzie to w parze z ich mocą. Generatory prądu przeznaczone do montowania na stałe zwykle zapewniają dużą moc, sięgającą nawet kilkuset kilowatów. Z powodzeniem służą więc jako awaryjne zasilanie serwerowni, szpitali, a nawet fabryk. Z kolei niewielkie, mobilne urządzenia z łatwością można przestawić z jednego miejsca w inne, natomiast oferują o wiele mniejszą moc. Takie generatory prądu są często wykorzystywane na placach budowy, w domowych warsztatach lub na wczasach.

Na jakiej zasadzie działają generatory prądu?

Agregaty działają jak miniaturowe elektrownie. Zawsze składają się z silnika i prądnicy oraz szeregu układów kontrolnych. Pozwala to osiągnąć zasilanie identyczne ze standardowym, sieciowym – a więc prąd zmienny o napięciu 230V. Często spotykane są też agregaty trójfazowe, czyli zapewniające możliwość zasilania urządzeń wymagających większej mocy i wyższego napięcia. Są one wyposażone w tak zwane gniazdo siłowe – charakterystyczne, czerwone gniazdo z pięcioma otworami.

Różnego typu agregaty prądotwórcze można kupić między innymi na stronie https://agregaty.com.pl/. Wiele osób korzysta też z możliwości wynajęcia tego typu urządzeń. Taka opcja jest szczególnie korzystna wtedy, gdy potrzebujemy agregatu tylko na czas budowy domu lub na przykład do organizacji imprezy plenerowej. Wielu majsterkowiczów decyduje się też na zakup agregatów na potrzeby domowego warsztatu. To dobry sposób na odciążenie domowej instalacji elektrycznej i zapobieganie awariom, szczególnie przydatny, gdy używa się dużo elektronarzędzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here