Czym charakteryzują się dobre domy?

0
1326
Czym charakteryzują się dobre domy

Dobry dom to taki, w którym dobrze się mieszka, chce się do niego wracać, a jego widok cieszy. Ważne jest więc, by był dobrze zaprojektowany – pomieszczenia były wygodnie rozmieszczone, a bryła atrakcyjna wizualnie. Sprawdzamy najciekawsze projekty i odpowiadamy na pytanie – co to znaczy, że dom jest dobry?

Nie ma jednej reguły dla wszystkich

Warto pamiętać, że projekt, który jedna osoba uzna za świetny, może w ogóle nie spełniać oczekiwań kogoś innego. W dużej mierze wynika to z różnic w gustach – niektórym podobają się wystające balkony z ozdobnymi balustradami, a inni wolą proste bryły i minimalistyczne wykończenie. Nie bez znaczenia są też różne potrzeby – niektórym potrzebne są dwie albo więcej kondygnacji, z kolei inni – chociażby ze względów zdrowotnych – mogą potrzebować domu parterowego. Dlatego szukając dobrego domu warto przede wszystkim jasno określić swoje oczekiwania – tylko w ten sposób można znaleźć projekt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Dobre domy dla bezdzietnych par

Małe domy, o powierzchni użytkowej przeciętnego mieszkania, są idealne dla par, które chcą cieszyć cię własną przestrzenią. Ich zaletą są też niskie koszty budowy oraz utrzymania, a przy odpowiedniej wydajności energetycznej potrafią być naprawdę opłacalne. Najmniejsze domy miewają nawet około siedemdziesięciu pięciu metrów kwadratowych – to tyle, co niewielkie, dwu- lub trzypokojowe mieszkanie. W takiej sytuacji dobre są domy zarówno z dwiema niewielkimi kondygnacjami, jak i parterowe, rozkładem przypominające mieszkanie, ale pozbawione wad życia w wielorodzinnym budynku.

Dobre domy dla większych rodzin

Rodziny z dziećmi, szczególnie kilkorgiem, często decydują się na piętrowe domy. Dobre rozplanowanie przestrzeni i zapewnienie prywatności jest w takich budynkach łatwiejsze, niż w mieszkaniach, a do tego dochodzi możliwość wyboru projektu z tarasem. Podobnie jak w przypadku mniejszych budynków, koszta utrzymania domu o średnim metrażu są niższe, niż koszty utrzymania mieszkania – przy większej rodzinie jest to szczególnie istotne.

Ciekawy projekt takiego domu stworzyło biuro architektoniczne Dobre Domy. Widoczny na zdjęciu Oktawian to – zgodnie z zamysłem projektanta – dom, który spokojnie pomieści nawet sześcioosobową rodzinę. Na powierzchni 140 metrów kwadratowych mieszczą się trzy sypialnie – z czego jedna z własną łazienką – oraz salon, kuchnia i łazienka, a do tego dodatkowy pokój na parterze. Wejście do garażu bezpośrednio z domu pozwala uniknąć wychodzenia na deszcz czy chłód, a wielkie, przeszklone okna zapewniają świetny dostęp do światła dziennego. Pracownia Dobre Domy stworzyła także inne projekty w podobnym stylu, łączące białe elewacje z drewnianymi elementami – warto przyjrzeć się choćby takim projektom, jak Kasjusz II czy Oktawian II, a także wielkiemu projektowi nazwanemu Wiktor – ten ostatni to wielki dom o powierzchni ponad trzystu metrów kwadratowych, wyposażony w dwustanowiskowy garaż, wielki salon i gabinet z osobnym wejściem. Te i inne projekty pracowni Dobre Domy można zobaczyć na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/dobre_domy.html. Jeżeli określiliśmy już swoje potrzeby – pożądany metraż, ilość pomieszczeń czy wygląd budynku – warto skorzystać z wyszukiwarki wyposażonej w filtry. Pozwalają one na przeglądanie tylko tych projektów, które są zgodne z podanymi wartościami, na przykład określoną ilością kondygnacji czy metrażem. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu, eliminując wyniki nieistotne z naszego punktu widzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here