Poznaj specyfikę pracy i narzędzia cieśli

0
3175
Poznaj specyfikę pracy i narzędzia cieśli

Kiedyś cieśla kojarzył się przede wszystkim z wytwarzaniem mebli – stołów, krzeseł czy innych drewnianych przedmiotów o użytkowym charakterze. Szybko jednak okazało się, że umiejętności ciesielskie są przydatne także w innych kontekstach. Chociażby związanych z budową domu, a przede wszystkim konstruowaniem dachów. Sam termin złącza ciesielskie, bardzo powszechny w branży budowlanej, jest ściśle związany z dachami. Ściślej mówiąc z więźbą dachową, która zaliczana jest do wyrobów ciesielskich. W przypadku domów budowanych tradycyjnie właśnie w pracowni ciesielskiej powstanie swoisty „szkielet” spadzistego dachu.

Cieśla nie jest sam – wspierają go narzędzia

Warsztat zawodowy i konkretne umiejętności nabyte w czasie lat praktyki są największym walorem każdego fachowca trudniącego się tą profesją. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że bez narzędzi żaden cieśla obejść się nie może. Jego działania ułatwiają takie akcesoria jak dłuta, piły, strugi do drewna, ale także komplet narzędzi taserskich (te ostatnie pozwalają na wytyczanie linii cięć, pozwalają także precyzyjnie łączyć ze sobą drewniane elementy). Istotne są też akcesoria pomiarowe, jak kątowniki, piony czy liniały. W „arsenale” nie brakuje także elektronarzędzi.

Nie wszyscy cieśle robią użytek ze sprzętu zasilanego elektrycznie czy mechanicznie, aczkolwiek takie usprawnienia istnieją. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest gwoździarka. Na rynku osiągalne są modele dedykowane montażowi łączników ciesielskich. – Zazwyczaj maszyny te są napędzane pneumatycznie. Takie rozwiązanie mamy w swojej ofercie – mówi pan Przemysław, ekspert sklepu online e-Armet.pl. – Poza tym dostarczamy klientom z całej Polski złącza ciesielskie, wkręty oraz inne produkty przydatne zwłaszcza przy wytwarzaniu więźby dachowej – dodaje.

Łączniki

Łączniki na miejscu, ale to nie koniec

Osadzenie łącznika za pomocą wspomnianej gwoździarki jest dużym ułatwieniem. Zmniejsza wysiłek cieśli, skraca czas oczekiwania na końcowy efekt. To jednak nie koniec dostępnych usprawnień sprzętowych. Specyficzną formą złącz do drewna są płytki kolczaste. Używa się ich głównie do łączenia elementów prefabrykowanych więźb dachowych produkowanych w wyspecjalizowanych zakładach. Do ich prawidłowego połączenia z drewnem używa się prasy pneumatycznej.

Jest więc jasne, że mocowanie złącz ciesielskich może odbywać się na dwa sposoby. Z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi i siły własnych rąk fachowca, a także z pomocą mechanicznych urządzeń. Liczy się rezultat w postaci solidnej konstrukcji. W przypadku dachów jest to absolutną koniecznością. Wśród dostępnych w sprzedaży złączy warto wspomnieć także o tych, które stosuje się w nieco innych okolicznościach. Podstawy słupa są niezbędne głównie przy stawianiu zabudowy ogrodowej. Pozwalają one na pewne osadzenie drewnianych słupów w gruncie.

Zobacz ofertę złącz ciesielkich w sklepie internetowym hurtowni Armet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here