Jak wymienić uszczelki w samochodzie samodzielnie? Czy taka praca jest skomplikowana?

0
4516
Jak wymienić uszczelki w samochodzie samodzielnie

Dla jednych samochód jest tylko wygodnym środkiem transportu, a dla innych czymś więcej. Wielu mężczyzn naprawdę dba o swoje auto i poświęca mu naprawdę dużo czasu. Z każdą usterką jeżdżą oni do mechanika, nawet z wymianą uszczelki. Ale czy tak należy robić? Nie! Doradzimy Wam, jak wymienić ją samodzielnie.

Jak naprawić uszczelki w drzwiach?

Jeżeli jedziecie samochodem i czujecie dziwny chłód czy nawet kropelki deszczu, to znak, że coś jest nie tak. Może się bowiem okazać, że właśnie zawodzą uszczelki w drzwiach. Na szczęście ich wymiana nie jest czasochłonna ani bardzo trudna i możecie ją wykonać samodzielnie. Na samym początku musicie wiedzieć, że uszkodzona uszczelka najpierw przepuszcza hałas, dopiero potem wodę czy powietrze. Niestety tak naprawdę najtrudniejszym etapem jest zdiagnozowanie, która uszczelka wymaga wymiany. Choć wystarczy dobrze nasłuchiwać bądź poprosić pasażerów, aby to zrobili. Uszczelki po jakimś czasie tracą jędrność i elastyczność i wymagają wymiany. Wymiana uszczelek polega na wyciągnięciu starych i włożeniu nowych. Brzmi to jak banał i swoisty truizm. Jednak kupując nowe uszczelki, musicie dobierać je do marki i rocznika samochodu. Bywa tak, że guma przytrzymuje też inne elementy, choćby owiewki. Zdarza się więc,  że przy demontażu uszczelek zdemontujecie też owiewkę i wtedy czeka was więcej pracy. Gdy już mamy zakupioną nową uszczelkę, to demontujemy starą, uważając, by nie uszkodzić lakieru. Do tego celu przyda nam się ściągacz do spinek czy klucze narzędziowe do demontażu. Nową uszczelkę wkłada się w powstałą szczelinę, pamiętając o doborze właściwego kleju. Tutaj zastosowanie ma klej do klejenia gumy.

Jak wymienić uszczelkę w oknie samochodowym?

Uszczelki często luzują się również przy oknie samochodowym. Umieszczane są one wokół szyb. Jeżeli tak się dzieje, to okno staje się wtedy nieszczelne. Oczywiście uszczelka może także się rozwarstwić i odkleić w narożach, a to z kolei powoduje, że nawet nowy samochód nie prezentuje się już tak dobrze. Jeżeli uszczelka nieco się odkleiła, to nie trzeba jej wymieniać na nową, lecz wystarczy tylko zastosować klej do gumy. Jednak czasami konieczna jest wymiana na nową. Aby to zrobić będziecie potrzebować nowej, szczelnej uszczelki gumowej, kleju do klejenia gumy, papieru ściernego oraz płaskiego śrubokręta. Na samym początku, używając płaskiego śrubokręta ściągamy uszczelki. Aby mieć więcej miejsca i móc wykonać to dokładnie, najlepiej otworzyć drzwi samochodowe. Może się okazać, że guma jest już tak sparciała, że zacznie się rozpadać przy usuwaniu i wtedy dodatkowo należy zeskrobać jej pozostałe elementy. Jeżeli po usunięciu uszczelki pozostają też resztki kleju, to koniecznie użyjcie jeszcze środka smarowego, który nakładacie na powierzchnię, wcieracie, a następnie usuwacie resztki za pomocą papierowego ręcznika. Tutaj polecamy Wam środek WD-40. Całą powierzchnię następnie oczyszczacie papierem ściernym, dzięki temu powierzchnia będzie gładka, a uszczelka będzie prawidłowo przylegać. Pozostaje już tylko nałożyć klej do gumy, założyć uszczelkę i gotowe.

Jak wzmocnić uszczelki, aby się nie rozwarstwiały?

Warto wprowadzić jeszcze działania profilaktyczne, które będą zapobiegały rozwarstwianiu się uszczelek. Tutaj polecamy smar silikonowy, który doskonale je zabezpiecza. Co ważne wytrzymuje temperaturę od minus 35 stopni do 200 stopni Celsjusza, a przy tym chroni gumę, a także zapobiega przyciąganiu przez nią pyłu i negatywnemu działaniu wilgoci. Gdy założycie już uszczelkę, to po około godzinie nałóżcie smar i gotowe.

Jakich błędów należy unikać przy wymianie uszczelek?

Wymiana uszczelek jest łatwa, jednak czasami trudniejsza jest oprawa całej pracy. Otóż przy uszczelkach często znajdują się wkładki z tworzywa sztucznego posiadające sworznie. Jeżeli nie będziecie ich zabezpieczać, to zwyczajnie będą ulegać korodowaniu, a to z kolei spowoduje także rozluźnienie się uszczelek. Wiele uszczelek ma kształt litery L i musi być umieszczana większą powierzchnią zawsze w kierunku wnętrza. W ten sposób zapobiega się przeciekaniu wody do wnętrza samochodu. Po założeniu uszczelek należy jeszcze poczekać kilka godzin i dopiero potem uruchamiać pojazd.

Jeżeli chcecie trochę zaoszczędzić, to wymianę uszczelki możecie wykonać samodzielnie. Pamiętajcie przy tym, aby zachować ostrożność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here