Unikatowy stół dla gastronomii dzięki wyjątkowej podstawie

0
779
Unikatowy stół dla gastronomii dzięki wyjątkowej podstawie

Niezależnie od tego, czy cenisz sobie klasyczne czy raczej nowoczesne meble, chcesz, żeby wnętrze Twojego lokalu było kwintesencją tego, co podoba się Tobie i zaintryguje klientów. Współczesne trendy meblowe wychodzą naprzeciw niestandardowym oczekiwaniom i nieszablonowym pomysłom realizacyjnym. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że Twoją uwagę przykuł blat stołu, ale miałeś zastrzeżenia do wyglądu lub materiału jego podstawy, docenisz opcję rozdzielnego wyboru tych dwóch elementów. Istnieje możliwość, żeby zarówno podstawa do stołu, jak również jego blat, spełniały Twoje oczekiwania.

Stół na każdą potrzebę

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, są wymiary stołu, który jest nam potrzebny. Czy będzie to stół na wysokiej nóżce, do jedzenia na stojąco, czy na niskiej – kawowy. Jaki będzie miał kształt i wielkość zamontowany na tej podstawie blat. Czy będzie podłużny, na przykład prostokątny, i z tego powodu wymagane będą dwa miejsca jego podparcia? W jaki sposób użytkownicy będą z niego korzystać? Czy to stół do firmowej kuchni, konferencyjny czy barowo-restauracyjny? Odpowiedzi na te pytania dadzą obraz tego, jakie materiały można rozważyć podczas wyboru zarówno blatu, jak również podstawy do stołu. W przypadku tej drugiej warto przyjrzeć się nie tylko wzornictwu, ale też stopniom odporności na zarysowania czy reakcji materiału na kontakt z różnymi substancjami.

Materiał odpowiadający stylowi

Wybór stylu aranżacji pomieszczenia – nowoczesny, rustykalny, minimalistyczny czy loftowy – to ważna decyzja, która pociąga za sobą kolejne, dotyczące materiałów i zastosowanego wzornictwa.- W tym momencie jesteśmy w stanie zaproponować klientom kilka typów podstaw do stołów, które sprawdzą się w różnych stylach pomieszczeń, nie tylko o różnej intensywności użytkowania – w przestrzeni publicznej i semipublicznej, ale także ze względu na ich walory wizualne – mówi XX, architekt z firmy Mebella. – Podążamy za oczekiwaniami klientów, zwracając szczególną uwagę na procesy technologiczne i zastosowane surowce.Łączenie różnych materiałów, na przykład drewna i niezwykle trwałego żeliwa o wysokich walorach dekoracyjnych może sprawdzić się we wnętrzach, których aranżacja inspirowana jest secesją. Taka podstawa do stołu, tworzona w ramach metaloplastyki – rzemiosła artystycznego – może być także przykuwającym uwagę elementem dekoracyjnym pomieszczenia eklektycznego i nowojorskiego.Obok tak niezwykłych rozwiązań, na rynku znajduje się wybór klasycznych form, które będą pasować do wielu funkcjonalności i stylów, a nawet do zastosowań zewnętrznych. Niezwykle modna w ostatnich latach stal nierdzewna – lakierowana, polerowana lub szczotkowana – pozwoli z kolei dopasować wysokość połysku wybranego materiału do innych elementów wyposażenia.

Drewno, stal czarna czy mosiądz?

Modne rozwiązania technologiczne, do których należy szerokie wykorzystanie stali czarnej (węglowej), to tylko jeden z kierunków w architekturze wnętrz. Ten popularny materiał, doskonale współgrający z wieloma rodzajami blatów, nadaje się, podobnie jak żeliwo, do wykorzystania na zewnątrz, co w wielu przypadkach przechyla na jego korzyść szalę zalet. Zastosowanie stołu z taką podstawą w gastronomii daje możliwość stworzenia spójnego zestawu mebli do wewnątrz lokalu i poza nim. Podstawa do stołu może oczywiście dopełniać ekskluzywności miejsca, do którego przychodzą klienci. Sprawić mogą to z jednej strony zdobienia – w drewnie lub z żeliwa, a z drugiej – mosiężna podstawa do stołu, której prostota kształtu podkreślona została wyjątkowym, szlachetnym połyskiem materiału. Mosiądz daje możliwość większej dowolności w kreowaniu stylu pomieszczenia.

Postaw na inspirację geometrią

Pofabryczne wnętrza doskonale uzupełniają się z surowymi rozwiązaniami, które wizualnie dzielą pozbawioną wewnętrznych ścian przestrzeń. Inspirowane modelami przestrzennymi brył geometrycznych stoły podkreślą industrialny charakter wnętrza, bez zaburzania jego proporcji. Wybór różnej wysokości stołów inspirowanych tym stylem – kawowych, barowych i standardowych – pozwala na aranżację miejsc siedzących bez wprowadzania zdobień w postaci przykuwających uwagę podstaw do stołów. Doskonale wyeksponują naturalną cegłę, nie przyćmią naturalnego kamienia i podkreślą surowość betonu.

Możliwości aranżacji wnętrza lokalu gastronomicznego jest wiele, ale nie należy zapominać o jego funkcjonalności i przyjazności – tak dla klientów, jak również dla pracowników. Warto skorzystać z porad specjalistów w zakresie technologii, którzy doradzą dobór materiałów podstawy do stołu ze względu na kształt i wielkość blatu, wysokość i funkcję mebla – np. na stronie https://mebella.pl/rodziny-podstaw-stolow/. Znajomość właściwości i ograniczeń różnych materiałów pozwala wybrać takie stoły, które zagwarantują spójny efekt wizualny we wnętrzu, ale jednocześnie będą praktyczne dla obsługi i estetyczne przez długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here