Usługi akustyczne do biura – jak skutecznie wyciszyć biurowy hałas

0
1408
Usługi akustyczne do biura

Na ergonomię pracy składa się wiele zagadnień, w tym akustyka miejsca przeznaczonego do jej wykonywania. Hałas w biurze może nie tylko uszkadzać słuch, ale również bardzo negatywnie wpływać na poziom koncentracji, produktywność i samopoczucie. Dlatego warto zadbać o jego zminimalizowanie, szczególnie w popularnych pomieszczeniach typu open space. Jak? Przedstawiamy kilka sprawdzonych pomysłów.

Hałas w biurze – normy i zagrożenia

Dopuszczalny poziom hałasu w biurze zgodnie z normą PN-N-01307:1994 to 55-65 decybeli. Wydaje się, że to sporo, ale nierzadko mieszające się dźwięki rozmów, pracy urządzeń, odgłosów z zewnątrz, kroków czy trzaskania drzwiami mogą nawet przekraczać 70 dB! To nie tylko więcej niż przewiduje norma, ale również znacznie więcej niż wynosi komfort akustyczny dla pracownika biurowego. Określa się bowiem, że do odpowiedniej koncentracji otaczający go szum nie powinien przekraczać poziomu 35 dB.

Jeśli uważasz, że wydajność Twojego zespołu mogłaby być większa, warto przyjrzeć się akustyce biura i panującym w nim warunkom. Przydatny może się okazać profesjonalny pomiar hałasu, który wskaże, czy jego poziom nie przekracza norm i będzie stanowić punkt odniesienia do przeprowadzenia działań naprawczych.

Wyciszenie biura – jak to zrobić?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na poprawę akustyki biura – zarówno open space’ów, jak i sal konferencyjnych, korytarzy, gabinetów, pomieszczeń socjalnych i innych stref. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie dostarcza firma Contrato, oferując jednocześnie kompleksowe usługi wygłuszania pomieszczeń. Wśród jej propozycji pozwalających na wyciszenie biura, znajdują się między innymi:

  •         panele akustyczne sufitowe i ścienne,
  •         ekrany akustyczne i panele dekoracyjne,
  •         budki i kabiny dźwiękoszczelne typu otwartego i zamkniętego.

Tak szeroki wybór pozwala na efektywne zaaranżowanie każdej przestrzeni. Przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Panele akustyczne ścienne i sufitowe

Panele akustyczne ścienne to łatwe w montażu elementy wykonane ze specjalnych materiałów pochłaniających fale akustyczne. Pomagają one redukować pogłos, czyli zjawisko występujące wtedy, gdy dźwięki odbijają się od twardych powierzchni ścian, sufitów czy podłogi. Panele wygłuszające na ścianę zapobiegają również przedostawaniu się dźwięków pomiędzy pomieszczeniami. Mogą być wykończone na wiele sposobów, przez co pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Nadają się do stosowania na całych ścianach, a także na ich fragmentach.

Panele akustyczne sufitowe są zbudowane bardzo podobnie. Montuje się je na sufitach podwieszanych lub specjalnych wiszących konstrukcjach, które stanowią jednocześnie dekorację. Mogą być wykonane w wielu kolorach i stylach wykończenia, a także uzupełnione o dodatkowe oświetlenie, które wpływa na komfort pracy.

jak wyciszyć biurowy hałas

Ekrany akustyczne i panele dekoracyjne

Ekrany akustyczne przypominają parawany, które mogą być umieszczane np. przy biurkach i stołach. Nadają się również do odizolowywania hałaśliwych urządzeń biurowych od reszty pomieszczenia i dzielenia przestrzeni. Ich dużym atutem jest mobilność i uniwersalność. Sprawdzą się w każdym miejscu, które ma zmienne potrzeby w zakresie wyciszenia biura.

W ofercie Contrato dostępne są też wyjątkowo estetyczne panele akustyczne, które mogą pełnić funkcje ścianek działowych, jednocześnie redukując pogłos i hałas. Są mocowane na stałe na linkach przytwierdzonych do podłogi i sufitu. Zapewniają ażurowe przesłony, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach typu open space.

Budki i kabiny dźwiękoszczelne

W niektórych przypadkach doskonałym rozwiązaniem będą też kabiny akustyczne do biura, budki telefoniczne i salki do spotkań. Mogą one przybierać formę otwartą lub zamkniętą. Nadają się świetnie do prowadzenia rozmów, również telefonicznych czy wideokonferencji, a także do organizowania spotkań w małym gronie (zazwyczaj od 2 do 4 osób). Są wykonywane z materiałów tłumiących dźwięki, prezentują się bardzo estetycznie i mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia ułatwiające pracę.

Jeśli interesują Cię usługi wyciszania biur lub poszczególne rozwiązania wymienione powyżej, zapoznaj się z ofertą firmy Contrato! Jej eksperci chętnie pomogą Ci w poprawieniu akustyki biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here