Choć wiele z nas myśli, że tyle praca i praca zdalna są tym samym, to jednak różnice w ich wykonywaniu są istotne. Praca w domu, jest to praca wykonywana w miejscu naszego zamieszkania. Często używane zamiennie termin telepraca i praca zdalna nie są prawidłowe. Na czym więc polegają różnice? Telepraca jest sposobem wykonywania obowiązków służbowych zapisanym w kodeksie pracy. W pracę zdalną jest natomiast inaczej. Home office przede wszystkim nie jest uregulowany przez prawo. Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/telepraca-a-praca-zdalna/
Telepraca, a praca zdalna
Jeśli na stałe pracujemy poza zakładem naszej pracy, komunikujemy się z naszą firmą za pomocą portali internetowych, a także w ten sposób wysyłamy rezultaty naszej pracy, to spełniamy warunki telepracy. Formalnie powinniśmy mieć zapisane w umowie o pracę miejsce jej wykonywania poza firmą. Najczęściej chodzi tutaj o dom. Prawo dopuszcza również mieszany styl, to znaczy 3 dni w domu, 2 dni w biurze.
Najbardziej prawidłowym rozwiązaniem jest telepraca mobilna. Pracodawca w takim wypadku nie ingeruje w miejsce wykonywania zadań a, a ty nie masz wpisanego konkretnego miejsca w umowie. Pozostałe zasady telepracy pozostają bez żadnych zmian. W umowie zawarty jest również sposób dostarczania efektów naszej pracy. Można do tego wykorzystać pocztę elektroniczną bądź którąś z popularnych platform internetowych oferujących pracę zdalną.
Praca zdalna, a telepraca – różnice
Przede wszystkim tak zwany home-office nie jest uregulowany w przepisach. Telepraca łączy ją jedynie to, że jest wykonywana poza przedsiębiorstwem. Problemem mogą być jednak kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ewentualnych wypadków podczas wykonywania pracy. W przypadku telepracy Posiadamy takie same prawo jak osoba pracująca stacjonarnie w firmie. Pracodawca musi nam zapewnić sprzęt komputerowy oraz sprawdzić czy miejsce pracy spełnia wymogi BHP. Przy pracy zdalnej jest to wyłącznie umowa najczęściej zawierana w formie ustnej, między tobą, a pracodawcą.
Najczęściej taka praca wykonywana jest tymczasowo na przykład w sytuacjach kiedy pracownik nie może wykonać obowiązków w firmie. Z takiej oferty korzystają również studenci. Telepracy zakłada natomiast ciągłą pracę poza miejscem firmy.
W odpowiedzi na interpelację poselską w 2019 roku Ministerstwo stwierdziła, że praca zdalna ma charakter incydentalny. Dlatego w sytuacji pracownika wykonującego zadanie w domu stosuje się ogólne przepisy dotyczące stosunków pracy.
Zobacz też: http://insidebook.pl/czy-ciezka-praca-poplaca/