Pokrycia dachowe – jaki materiał?

0
2721
Pokrycia dachowe - jaki materiał?

Nie ulega wątpliwości, że dach, zaraz obok ścian i fundamentów, to jeden z najważniejszych elementów każdego domu. W zależności od indywidualnych preferencji czy zasobów finansowych można go pokryć z powodzeniem dachówką, blachodachówką, papą czy jeszcze innymi materiałami. Taką decyzje należy jednak podjąć już na etapie projektowania. Zmiana pokrycia podczas trwania budowy jest nie tylko kłopotliwa, ale także bardzo kosztowna.

Dachówka ceramiczna i betonowa

Najpowszechniejszy i najczęściej wybierany materiał na pokrycie dachu to dachówka ceramiczna. Jest ona wyjątkowo trwała, gdyż może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. Oprócz tego stanowi także piękną ozdobę każdego domu, wygląda bardzo efektownie i naturalnie.

Na rynku dachówek ceramicznych najczęściej można spotkać tzw. karpiówki lub zakładówki, bardzo proste do szczelnego ułożenia i trwałego ułożenia.

Wszystkie dachówki ceramiczne rewelacyjnie tłumią wszelkiego rodzaju dźwięki, a poza tym można nimi pokryć dachy o bardzo skomplikowanych i niestandardowych kształtach. Są jednak zaliczane do najcięższych pokryć dachowych, a ich waga może wynieść nawet 80 kg/m2.

Blachodachówki

Równie popularnym co dachówki pokryciem są blachy wytłaczane w fakturę dachówek czyli blachodachówki. Do ich produkcji stosuje się blachy stalowe oraz blachy aluminiowe, natomiast ich rdzeń pokrywany jest z obu stron warstwą cynku. Decydując się na ten rodzaj pokrycia trzeba zwrócić uwagę na ostatnią warstwę, która nadaje całemu pokryciu określony wygląd i jednocześnie decyduje o jego większej lub mniejszej trwałości.

Blachodachówki są rozwiązaniem bez wątpienia tańszym od dachówek ceramicznych, jednak ich trwałość jest nieco krótsza. Blachodachówka jest stosunkowo lekka, jej mały ciężar idealnie nadaje się do małych więźb.

Gonty bitumiczne i drewniane

Jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań to pokrycia dachowe z gontów bitumicznych. Gont zbudowany jest z dwóch warstw – samoprzylepnej warstwy spodniej oraz zewnętrznej warstwy stanowiącej wszelkiego rodzaju posypki. Gonty bitumiczne są bardzo elastyczne, a przez to mogą być układane na mniej lub bardziej stromych dachach i nie stanowią dużego obciążenia dla całej konstrukcji.

Zwolennicy naturalnych i ekologicznych rozwiązań mogą zdecydować się na gonty drewniane, które sprawdzą się zarówno w tradycyjnej, jak i nieco bardziej nowoczesnej architekturze. Są lekkie i trwałe, a odpowiednio zaimpregnowane mają bardzo dużą żywotność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here