Pergola ogrodowa – ciekawostki

0
4183
Pergola ogrodowa - ciekawostki

Dlaczego sporo osób chce mieć pergolę ogrodową? Co to dokładnie jest? Jak wygląda prawidłowy projekt pergoli? Czy można go zrealizować samodzielnie czy trzeba prosić o pomoc specjalistów? Jakie kroki należy podjąć, aby zabezpieczyć pergolę? Te wszystkie kwestie zostały wyjaśnione w poniższym artykule. Zapraszamy do jego przeczytania.

Co to jest pergola?

Najprościej rzecz ujmując, pergola to konstrukcja składająca się z podwójnego szeregu słupów oraz wspartego – na tych elementach – rusztu. Wyróżniamy różne rodzaje pergol. Są to elementy wolnostojące albo wsparte o budynek, mur itp. Warto wiedzieć, że coraz więcej osób chce posiadać pergole w obszarze swojej nieruchomości. Tego typu elementy małej architektury wyglądają bowiem naprawdę elegancko i kreują w ogrodzie miły, przytulny zakątek. Można tam pracować – na przykład nad firmowymi papierami czy przy komputerze – lub wypoczywać. Pergola pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. Pozwala też odizolować albo zasłonić część gospodarzą, która nie jest do końca odpowiednio do zbyt mocnego eksponowania.

Projekt pergoli

Jak zaprojektować pergole ogrodowe? Sporo osób zastanawia się nad tym aspektem. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że można zrobić to samodzielnie, aczkolwiek warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić obciążenia pionowe, które wynikają z ciężaru elementów konstrukcyjnych, a także ciężaru roślin. Należy przemyśleć, jak te parametry będą kształtowały się uwzględniając choćby śnieg, który bardzo obciąża rozmaite konstrukcje. Trzeba uwzględnić również obciążenia poziome. Powstają one na przykład poprzez wiatr, który napiera na pędy oraz liście. Czym cechują się dobrej jakości słupy podtrzymujące elementy poziome? Odpowiednio ze swojego zadania wywiązują się między innymi elementy drewniane, betonowe zbrojone czy na przykład pokryte okładziną. Pamiętajcie, aby były one sztywno osadzone w podłożu. Najlepiej sprawdzają się na betonowych stopach fundamentowych.

Pergola – jak ją zabezpieczyć?

Sposób zabezpieczenia także bardzo istotny. Tego aspektu nie wolno zatem traktować po macoszemu. Pergola drewniana powinna być zaimpregnowana jeszcze przed rozpoczęciem właściwej budowy podpory. Można to zrobić między innymi metodą ciśnieniową albo pokryć ją specjalnym impregnatem. Co zrobić z pergolą metalową? Elementy tego typu powinny być wykonane z nierdzewnych stopów. Jeśli tak nie jest, trzeba zastosować specjalną powłokę antykorozyjną. Każda konstrukcja powinna być systematycznie sprawdzana, aby na bieżąco analizować aktualne obciążenia.

Artykuł został opracowany przy współpracy z firmą SURMA Systemy osłon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here