Najważniejsze zasady dbania o oczko wodne

0
821

Oczko wodne to w wielu ogrodach punkt centralny. Odpowiednio zadbane potrafi odświeżyć wygląd całego ogrodu, wzbudzając zachwyt domowników, ich gości i sąsiadów. Jeśli zależy ci, by twoje oczko wodne prezentowało się nienagannie, wówczas warto dołożyć starań i odpowiednio o nie zabrać. W jaki sposób? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Podpowiemy – jak wykonywać porządki w oczku wodnym, jaką rolę odgrywa w oczku wodnym pompa wodna oraz jak uchronić się przed niepożądanym zakwitem wody.

Uruchomienie oczka wodnego w okresie wiosennym

Każdej wiosny należy dokładnie oczyścić oczko wodne, poddając je różnym pracom porządkowym. Najlepiej zrobić to pomiędzy marcem a majem, gdy zima już wyraźnie ustąpiła i przeminęły roztopy. Od czego zacząć? Przede wszystkim – od usunięcia niepotrzebnych roślin z obszaru przybrzeżnego, zwłaszcza tym, które obumarły i nie będą już do niczego potrzebne. Należy też uważać z sadzeniem nowych roślin, gdyż ich nadmiar może zaburzyć równowagę ekologiczną panującą w danym oczku.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że optymalnym rozwiązaniem jest utrzymanie przynajmniej 1/3 powierzchni wody w oczku z dala od roślin. Ponadto, te rośliny, które już się rozwinęły, należy odpowiednio przycinać, by nie zezwolić na ich nadmierne rozrastanie się. Nadmiernie suche i zwiędłe rośliny warto ucinać 10 cm powyżej powierzchni tafli wody.

Sprzęt do oczyszczania oczka wodnego

Bez dostępu do specjalistycznej technologii, oczyszczenia stawu będzie niezwykle trudne. Przede wszystkim – należy korzystać z odkurzacza dedykowanego do szlamu. Pozwoli ograniczyć ilość zabrudzeń oraz zredukować objętość składników odżywczych do poziomu optymalnego (czyli bezpiecznego). Ich zbyt duża objętość mogłaby doprowadzić do zahamowania bądź nadmiernego rozwoju glonów.

Ponadto, należy upewnić się, czy pompa i filtr działają sprawnie. W okresie wiosennym warto też zbadać stan oświetlenia w oczku oraz wrócić do regularnych pomiarów temperatury wody i poziomu pH. Polecamy pod tym względem pompy Aquael do oczek wodnych, które gwarantują zachowanie optymalnych warunków przez cały okres użytkowania oczka.

Nadmierny zakwit wody – jak się przed nim uchronić?

Okres letni przynosi kolejne zagrożenia dla twojego oczka wodnego. Przede wszystkim – od czerwca aż do samego końca sierpnia – może dojść do tak zwanego zakwitu wody, czyli nadmiernego rozmnożenia glonów. Mogą one doprowadzić do zmiany warunków środowiska wodnego i do obumierania roślin i zwierząt, które pragniesz w swoim oczku hodować. W tym celu należy regularnie usuwać algi oraz inne gatunki glonów. Najlepiej w tym stosować specjalne środki chemiczne, dedykowane do walki z glonami.

Ponadto, warto chronić oczko wodne przed nadmiarem słońca. By tego dokonać, nie trzeba od razu kupować pokrywy na oczko, lecz wystarczy dobór odpowiednich roślin z rodziny grzybieniowatych, bądź też stosując maty ochronne. Ponadto, warto pozostawiać pompę i filtr włączone aż do późnych godzin nocnych. Dzięki temu woda będzie odpowiednio schłodzona, a warunki do życia bardziej sprzyjające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here