Najpoważniejsze błędy w domowej instalacji elektrycznej

0
1579
Najpoważniejsze błędy w domowej instalacji elektrycznej

Bez instalacji elektrycznej nie da się stworzyć warunków do życia i normalnego funkcjonowania w domu. Często jednak jest ona wykonywana bez większego zastanowienia. A to generuje pojawienie się wielu błędów. Które z nich potrafią być najbardziej problematyczne? O kilku szczególnie dotkliwych opowiemy w poniższym tekście. Jeśli jesteście ciekawi lub sami planujecie budowę albo remont instalacji elektrycznej i chcielibyście uniknąć niedociągnięć i usterek, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy tekst.

Jaka powinna być dobra instalacja elektryczna?

Zacznijmy zatem od ustalenia, czym tak naprawdę powinna się wyróżniać dobra instalacja elektryczna.

Przede wszystkim musi się ona odznaczać precyzyjnym planowaniem oraz rozmieszczeniem wszystkich kluczowych elementów, do których zaliczają się choćby gniazda elektryczne, włączniki światła oraz przewody.

Oprócz użyteczności elementów już istniejącej instalacji, warto zostawić szansę na dalszą rozbudowę. Ilość domowych sprzętów, włączonych do sieci energetycznej, jest olbrzymia. Dlatego trzeba to brać pod uwagę już podczas planowania pierwotnego rozwiązania. Już na tym etapie warto poszukać odpowiednich produktów, a te oferuje sklep https://gajwer.pl/.

Najczęstsze błędy związane z instalacją elektryczną w domu

Niewłaściwe przygotowanie do wykonania instalacji często owocuje wieloma problemami w przyszłości. Bywa ona po prostu nieefektywna lub nie spełnia oczekiwań mieszkańców, prowadząc do frustracji lub konieczności stosowania dodatkowych przedłużaczy lub urządzeń, które niepotrzebnie obciążają instalację.

Złe dobranie mocy przyłączeniowej prowadzi do problemów z podłączeniem na przykład przepływowych podgrzewaczy wody. A przecież dom ma być jak najbardziej funkcjonalny i wygodny dla jego mieszkańców.

Jakie są zatem najpoważniejsze błędy, które występują w domowych instalacjach elektrycznych?

Niewłaściwa liczba gniazd elektrycznych

Obecnie do instalacji elektrycznej przyłączamy olbrzymią ilość urządzeń AGD i RTV, bez których trudno wręcz wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie.

Dlatego warto złamać z dotychczasowym podejściem i wprowadzić do wnętrza jak najwięcej gniazd.

Powinno się zrezygnować z umieszczania wszystkich gniazd na jednym obwodzie, co często bywa praktykowane w domach prywatnych. Dlaczego jest to nieodpowiednie rozwiązanie? Problemy z jednym obwodem zaczynają się w razie jakiejkolwiek awarii. Wówczas tracimy dostęp do wszystkich gniazd. Wykorzystanie kilku obwodów sprawia, że mamy zawsze do użytku przynajmniej kilka z nich.

Źle rozmieszczone włączniki światła

Włączniki światła pozwalają na sterowanie oświetleniem we wszystkich, domowych pomieszczeniach. Trudno wręcz wyobrazić sobie przemieszczanie oraz wykonywanie prostych i bardziej skomplikowanych czynności bez tych bazowych elementów instalacji elektrycznej.

Często nie zwraca się uwagi na prawidłowe rozmieszczenie gniazd. Pojawiają się zwykle przy jednych drzwiach, które prowadzą do danego pomieszczenia, sprawiając, że włączenie światła w pomieszczeniu bywa problematyczne.

Jeżeli zatem do danego pokoju prowadzi większa liczba drzwi, powinno się zadbać o to, żeby włącznik światła znalazł się przy wszystkich. Znacząco ułatwia to poruszanie się po domu, bez obaw o potknięcia w ciemnościach.

Przewody elektryczne – jak je kłaść?

Rozmieszczenie włączników i gniazd ustala się na samym początku. Kolejnym krokiem jest rozplanowanie ułożenia przewodów elektrycznych.

Zdarza się, że bywają one kładzione zbyt blisko podłogi lub otworów (drzwi, okien). Nieodpowiednie zlokalizowanie przewodów bywa problematyczne z różnych względów. Sama estetyka nie jest zdecydowanie najważniejszym z nich. Źle zaplanowane rozłożenie przewodów na ścianie niejednokrotnie bowiem prowadzi do występowania sytuacji niebezpiecznych dla domowników.

Nie mogą być one kładzione po skosie, a tylko w układzie pionowym lub poziomym, minimum 15 centymetrów od krawędzi ściany. Warto także zastosować układ pierścieniowy w łączeniu gniazd. Dzięki temu obwód tworzy zamkniętą pętlę, której niestraszne punktowe uszkodzenie przewodu.

Idealna instalacja elektryczna – komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność

Właściwie zaplanowana instalacja elektryczna staje się podstawą do późniejszego tworzenia wszelkich innych rozwiązań w każdym domu.

Dlatego warto zaplanować ją z wielką pieczołowitością i wystrzegać się wszelkich błędów, które opisaliśmy powyżej. W końcu najlepiej uczyć się na kłopotach cudzych, a niekoniecznie własnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here