Kocioł gazowy – jaki wybrać?

0
3042
Kocioł gazowy - jaki wybrać?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wymianę kotła węglowego na jego gazowy odpowiednik. Jest on o tyle wygodny, że nie wymaga dokładania paliwa, a obsługa ogranicza się w zasadzie do przeprowadzanego jeden raz w roku przeglądu. Co zatem warto wiedzieć o zamianie węgla na gaz?

Stare kotły węglowe instalowane kilkadziesiąt lat temu miały bardzo niską efektywność, a także wymagały codziennej obsługi i czyszczenia. Ich zasadnicza wadą była jednak emisja ogromnej ilości szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Zastępując stary oraz dymiący kocioł nowocześniejszym sprzętem gazowym można ten problem całkowicie wyeliminować.

Czy rzeczywiście warto?

Nowoczesne kotły gazowe są dziś w pełni zautomatyzowane, a poza tym nie wymagają codziennego nadzoru czy uciążliwego załadunku paliwa. Warto również pamiętać, że różnica w kosztach ogrzewania domu gazowym kotłem kondensacyjnym, w porównaniu do urządzenia węglowego wynosi około 25%. Sumując to z dodatkowym kosztem podgrzania wody w okresie letnim, różnica w wydatkach będzie jednak niższa. Nie ulega jednak wątpliwości, że całkowicie bezobsługowa praca takiego urządzenia to znacząca rekompensata wyższych wydatków na zakup paliwa.

Jaka kotłownia do kotła gazowego?

Chcąc wyposażyć dom w kotłownię gazową, trzeba mieć dostęp do sieci gazowej lub też wygospodarować miejsce na dość spory zbiornik LPG.

Każda kotłownia gazowa powinna koniecznie spełniać wymagania określone w aktualnych przepisach. Jeśli jego moc nominalna nie przekracza 30 kW można go wówczas zamontować w dowolnym wentylowanym pomieszczeniu o wysokości minimum 2,2 metrów i kubaturze 8 m3. Odprowadzanie spalin musi się odbywać przez komin wyposażony we wkład ze stali kwasoodpornej.

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Kotły jednofunkcyjne dostarczają wodę tylko do celów grzewczych, Aby móc go wykorzystać do przygotowania ciepłej wody użytkowej, urządzenie powinno współpracować z zasobnikiem pojemnościowym.
W opcji dwufunkcyjnej, kocioł posiada wbudowany przepływowy podgrzewacz wody, uruchamiający się w chwili odkręcenia kurka z ciepłą wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here