Bez komina ani rusz! Wydaje się, że każdy budynek ma na swoim dachu komin. Najczęściej spotykane są oczywiście konstrukcje wbudowane w bryłę budynku. Popularne są także systemy stanowiące część nośnej ściany domu, jak również kominy wolnostojące, które, w zależności od wykończenia, korespondują zarówno z tradycyjną architekturą, jak i nowoczesnym, surowym designem. Murowanie komina to dość żmudne i skomplikowane zadanie. Mimo że takie rozwiązanie – przede wszystkim z uwagi na jego estetykę oraz przywiązanie inwestorów do klasyki i tradycji – nadal ma wielu zwolenników, coraz większą popularność zdobywają kominy systemowe. Jaki komin zatem wybrać?
Dlaczego systemy kominowe stają się coraz popularniejsze?
Kominy systemowe zaczęły być powszechnie stosowane dopiero w ostatnich dziesięcioleciach w związku ze zmianami w technologiach grzewczych. Wcześniej do ogrzewania budynków służyły piece i kotły, które opalano paliwem stałym, czyli drewnem oraz węglem. W trakcie spalania w kominach tradycyjnych dym ma bardzo wysoką temperaturę, dlatego komin musi być na nią odporny. Dawnej stosowano więc praktyczni wyłącznie cegłę do budowy kominów. Zmiana w wykorzystywaniu technik grzewczych nastąpiła wraz z rozpowszechnieniem się kotłów gazowych i olejowych. Z czasem doprowadziło to do tego, że zaczęto wykorzystywać systemy kominowe. Systemy kominowe są najnowocześniejszym rozwiązaniem z zakresu technik grzewczych. W odróżnieniu od kominów tradycyjnych komin systemowy daje dużo więcej możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Przy projektowaniu domu można dobrać rodzaj komina do wielu parametrów: temperatury spalin i składu systemu grzewczego. Ceramiczne kominy systemowe to także lepsza alternatywa dla tradycyjnych murowanych kominów pod względem ochrony środowiska. Systemy kominowe systemowe są równie często budowane z materiałów naturalnych, czyli z ceramiki, kruszywa, gliny lub kamiennej wełny mineralnej.
Systemy kominowe czy tradycyjny murowany komin?
Systemy kominowe https://systemykominowe-rauch.pl/ są budowane z częściowo prefabrykowanych elementów, dzięki czemu ich montaż jest szybki i ekonomiczny. Warto również zauważyć, że sam proces produkcji kominów systemowych jest przyjazny dla środowiska. Wybór systemu kominowego daje nam wiele korzyści. Nie można jednak stwierdzić, że tradycyjne kominy murowane stają się coraz mniej popularne. Kominy systemowe, zarówno ceramiczne, jak i stalowe są odporne na działanie kwasów oraz umożliwiają odzyskiwania energii grzewczej ze spalin. Poza tym ich konstrukcja i sposób pracy sprawiają, że zużywają znacznie mniej energii.