Jak określić optymalną kaloryczność ekogroszku?

0
1155

Jeśli opalasz dom ekogroszkiem, to zapewne przed rozpoczęciem każdego sezonu intensywnie szukasz opału o najlepszych parametrach. Głównym parametrem, na jaki zwraca uwagę większość osób jest kaloryczność ekogroszku. I właśnie tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Odpowiemy w nim na następujące pytania:

  • Co oznacza parametr wartości opałowej ekogroszku?
  • Co ma wpływ na kaloryczność opału?
  • Jaką wybrać kaloryczność ekogroszku?

Odpowiedzi na te pytania z pewnością okażą się dla Ciebie pomocne przy wyborze konkretnego rodzaju opału.

Co oznacza parametr wartości opałowej ekogroszku?

Wartość opałowa to jeden z najważniejszych parametrów, które odróżniają poszczególne rodzaje węgla. Kaloryczność to ilość ciepła, jaka jest wytwarzana w procesie spalania 1 kg węgla. Jak łatwo się domyślić wraz ze wzrostem wartości opałowej rośnie także ilość wytwarzanego ciepła. Niska kaloryczność węgla sprawia, że w procesie spalania powstaje mniej energii cieplnej. Czy to oznacza, że powinieneś szukać ekogroszku o najwyższej kaloryczności? Na pewno najpierw musisz sprawdzić parametry swojego kotła. W dokumentacji techniczno-ruchowej odnajdziesz dokładne parametry opału, jakim możesz palić w konkretnym kotle. Stosowanie paliwa o niewłaściwych parametrach może skończyć się awarią kotła. Wtedy zamiast większej ilości ciepła, czekają Cię duże wydatki.

Co ma wpływ na kaloryczność opału?

Zastanawiasz się co decyduje o kaloryczności ekogroszku? Przede wszystkim poziom wilgotności. Każdy rodzaj węgla zawiera w sobie określoną ilość wody. Im niższy poziom wilgotności, tym wyższa kaloryczność węgla. W przypadku ekogroszku optymalna wartość tego parametru powinna wynosić ok. 10%. Dlaczego akurat 10%? Zbyt niski poziom wilgotności osłabia płomień i sprawia, że spalanie jest dużo mniej efektywne.

Kolejnym parametrem, na który zwraca uwagę wielu użytkowników, jest ciepło spalania. Wbrew obiegowej opinii ciepło spalania nie oznacza wartości opałowej węgla. Parametr ten oznacza ilość energii, jaka powstaje w procesie spalania określonej substancji. Jeśli produktem spalania jest para wodna, to do wartości ciepła spalania trzeba także doliczyć temperaturę wytwarzaną podczas kondensacji pary wodnej. Wartość opałowa określa faktyczną kaloryczność węgla, bez zaliczania do niej procesu skraplania. To właśnie wartość powinna być dla Ciebie wiążącym parametrem do określenia kaloryczności opału.

Jaką wybrać kaloryczność ekogroszku?

Parametr kaloryczności podawany jest w MJ/kg. Jak przedstawia się w przypadku poszczególnych rodzajów węgla? Najwyższą wartość opałową (25-30 MJ/kg) mają węgle wysokokaloryczne. Nieco mniejszą kaloryczność (20-25 MJ/kg) wykazują węgle średniokaloryczne. W przypadku niskokalorycznego węgla kamiennego parametr ten oscyluje w granicach 17-19 MJ/kg. Węgiel brunatny ma kaloryczność na poziomie 10 MJ/kg. Dobrej jakości ekogroszek cechuje się wartością opałową w granicach 24 MJ/kg. Zanim jednak wybierzesz paliwo o najwyższej kaloryczności, sprawdź informacje DTR swojego pieca.

Wiesz już, jakie parametry powinien mieć dobrej jakości ekogroszek. A gdzie go znaleźć? Koniecznie wejdź na stronę pangroszek.pl/sklep. Sklep internetowy Pan Groszek oferuje wysokiej jakości ekogroszek o najlepszych parametrach. Kupując w sklepie internetowym, będziesz mógł zaoszczędzić i jednocześnie zaopatrzyć się w wysokiej jakości paliwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here