Jak kontrolować napięcie w sieci jednofazowej

0
1238
Jak kontrolować napięcie w sieci jednofazowej

Standardowa sieć jednofazowa pracuje w Europie i charakteryzuje się  napięciem 230 V i częstotliwością 50 Hz. Napięcie może się lekko wahać, ale nagłe i gwałtowne zmiany: zarówno spadki jak i wzrosty wartości tego parametru, mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowej pracy sieci i podłączonych do niej urządzeń. Ryzyko jest tym większe, im bardziej wrażliwy jest dany sprzęt. Jak zatem kontrolować napięcie w sieci niskiego napięcia i zabezpieczać odbiorniki? Problem można rozwiązać, stosując przekaźnik napięciowy.

Wahania napięcia w sieci elektrycznej – czym mogą skutkować?

Wahania napięcia w sieci elektrycznej są częstym zjawiskiem. O ile odchylenia od przyjętej normy są niewielkie, i mieszczą się np. w granicy +/- 10%, najczęściej nie wywołuje to większych problemów. Jeśli jednak zdarzają się często i są gwałtowne, w ich efekcie może nastąpić zakłócenie pracy urządzeń lub nawet ich zniszczenie. To ryzyko, które pojawia się zarówno w sieciach domowych, jak i przemysłowych.

Bardzo typowym i łatwym do rozpoznania symptomem tego, że napięcie ulega zmianom, jest charakterystyczne migotanie oświetlenia, z angielskiego flicker. Zmiany wartości napięcia można oczywiście obserwować (i rejestrować) również w urządzeniach do monitorowania parametrów sieci.

Przekaźnik napięciowy – sposób na wahania napięcia w sieci elektrycznej

Sieć niskiego napięcia, w której występują częste wahania napięcia, wymaga zastosowania dodatkowych zabezpieczeń. Takich, które pozwolą natychmiast zareagować na zmianę tego parametru i zabezpieczyć urządzenia przed konsekwencjami wahań. Najprostsze do zastosowania i najbardziej niezawodne są w tej roli specjalistyczne przekaźniki napięciowe. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest przekaźnik napięciowy CP-710 firmy F&F.

przekaźniki napięciowe

Jak działają nowoczesne przekaźniki napięciowe?

Specjalistyczne przekaźniki napięciowe, takie jak wspomniany już CP-710 firmy F&F, to kompaktowe urządzenia, które są montowane w rozdzielnicach, na szynie PH35. Przekaźnik jest standardowo przyłączony za zabezpieczeniem nadprądowym i kontroluje napięcie na stykach zasilania.

Jak takie urządzenie reguluje napięcie w sieci? Jego zadaniem jest odcinanie odbiornika w momencie, gdy wartość napięcia w obwodzie przekroczy zdefiniowaną uprzednio wartość. Stan styków przekaźnika zależy od wartości napięcia (jeżeli mieści się w ustawionym oknie to styki pozostają załączone; jeżeli napięcie jest za niskie lub za wysokie przekaźnik rozłącza się).W urządzeniu można manualnie (potencjometrami) ustawić graniczne napięcie: zarówno górne, jak i dolne.

Warto wiedzieć, że nowoczesne przełączniki napięcia sprawdzają się również, wówczas gdy wahania napięcia w sieci elektrycznej zdarzają się z dużą częstotliwością. W takiej sytuacji urządzenie odcina odbiornik na okres 10 minut, aby zapobiec zbyt częstemu cyklicznemu włączaniu i wyłączaniu.

W odpowiedniego rodzaju przekaźniki napięciowe można się wyposażyć, zamawiając je bezpośrednio u producenta. Prawidłowo dobrane urządzenie zwiększy stabilność pracy sieci i poziom jej bezpieczeństwa. Sprawdź pełną ofertę przekaźników napięciowych na: https://www.fif.com.pl/pl/40-przekazniki-napieciowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here