Jak dopasować szambo betonowe pod względem wielkości do swojego domu?

0
949

Szambo to jeden z niezbędnych elementów sanitarno-kanalizacyjnych w wielu polskich domach. Jego instalacja pociąga za sobą konieczność podjęcia ważnych decyzji jeszcze podczas planów zagospodarowania terenu. Jedną z najważniejszych kwestii w tym względzie są odpowiednie wymiary takiego zbiornika na nieczystości. Jeśli trudno ci ocenić, jakie byłyby najlepsze do twojego domu, zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradami.

Na początek: dlaczego lepiej wybrać szambo betonowe?

Zanim przejdziemy do kwestii wielkości, pewnie zadajesz sobie pytanie, dlaczego powinieneś wybrać szambo betonowe a nie plastikowe? Już spieszymy z odpowiedzią, która na pewno rozwieje wszystkie twoje wątpliwości.

Szamba betonowe są przede wszystkim znacznie bardziej trwałe niż plastikowe. Dzięki jednolitej konstrukcji z odlewu pozbawione są łączeń, które mogłyby stać się newralgicznymi punktami, co znacząco zwiększa ich szczelność i odproność na wszystkie działania mechaniczne. Jednocześnie, najwyższej jakości zbiorniki marki Szambo Rambo są od środka uszczelnione specjalną mieszanką, która zabezpiecza je przed przesiąkaniem. W efekcie gwarantują, że żadne nieczystości nie skażą twojego terenu nawet w ciągu wielu lat użytkowania.

Warto także zauważyć, że szamba betonowe są znacznie łatwiejsze do osadzenia, niż szamba plastikowe. Ze względu na swój ciężar samoistnie dobrze dopasowują się do terenu i nie są wypychane przez wody gruntowe. Nie wymagają także zalewania podczas osadzania. Dzięki temu ich instalacja jest bardzo łatwa i szybka, a przy zamówieniu kompleksowe usługi z wykopem nie nastręcza żadnych problemów.

Cztery podstawowe wielkości szamba betonowego

Wymiary szamb betonowych powinny być dostosowane do wielkości gospodarstwa domowego – w szczególności do liczby mieszkańców i miesięcznego zużycia wody przez każdego z nich. Na tej podstawie można najłatwiej ocenić, jaka objętość będzie najkorzystniejsza.

Na wstępie warto założyć, że optymalna częstotliwość opróżniania zbiornika to jeden raz w miesiącu. Dzięki temu koszty wywozu nieczystości nie będą zbyt wysokie. Następnie warto zastanowić się, ile metrów sześciennych zużywamy przeciętnie w ciągu miesiąca. Szacuje się, że wartość ta najczęściej mieści się w przedziale 1,5-2 metrów sześciennych, przy czym wahania mogą wynikać z osobistej umiejętności oszczędzania, jak również zastosowanych w domu rozwiązań technologicznych, takich jak choćby zmywarka.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można przewidywać, że przeciętna, czteroosobowa rodzina, może zużyć miesięcznie około 8 metrów sześciennych wody. Mniej więcej tyle samo powstanie odpadów, które muszą zmieścić się w szambie. Dlatego do standardowego gospodarstwa domowego polecane są szamba o wielkości 8 do 10 metrów sześciennych. Doskonale sprawdzają się w większości średniej wielkości domów jednorodzinnych.

Do mniejszych gospodarstw, zamieszkanych na przykład tylko przez jedną osobę, polecane są szamba o wielkości do 6 metrów sześciennych. Z kolei w dużych, wielopokoleniowych domach najlepszym rozwiązaniem będą szamba o wielkości nawet 12 metrów sześciennych, które zapewnią swobodę korzystania ze wszystkich urządzeń sanitarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here