Dlaczego w Krakowie biurowce powstają jak „grzyby po deszczu”?

0
2679

Kraków dobrze znany i ceniony jest nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą. Jest on kojarzony z tradycją, kulturą oraz niezwykłą architekturą, która to przetrwała kolejne wieki nawet pomimo historycznej zawieruchy, która raz za razem nawiedzała nasze państwo. Niemniej jednak, jest to także istotny ośrodek biznesowy, w którym siedzibę ma niejedna działająca na skalę międzynarodową firma.

Nie powinno więc dziwić, że niemalże jak grzyby po deszczu wyrastają w Krakowie okazałe, nowoczesne biurowce. Czy jednakże do inwestorów przemawia wyłącznie wielkość miasta? Okazuje się, że nie – dlatego też w dzisiejszym artykule postanowiliśmy poddać odnotowany stan rzeczy gruntowniejszej analizie.

Mimo, iż przestrzeń pod budowę nie należy w Krakowie do najtańszych, to z danych statystycznych wynika, że inwestycje zorientowane na budowę domów oraz biurowców pod wynajem zwraca się niezwykle szybko. Jak informują nas właściciele MIX BIURA na terenie Krakowa działa niezliczona ilość mniejszych i większych przedsiębiorców, natomiast każdy z nich chciałby pochwalić się biurem zlokalizowanym w prestiżowej dzielnicy. Wpływa to bowiem pozytywnie na odbiór prowadzonej działalności gospodarczej oraz gwarantuje stały przypływ potencjalnych klientów zainteresowanych oferowanymi towarami lub usługami. Inwestorzy dbają także, aby już na etapie projektowania wzięto pod uwagę dostęp do wszystkich niezbędnych mediów i osprzętu. Oznacza to, że właściciele firm od razu po wprowadzeniu się do nowego lokum mogą korzystać z szerokopasmowego Internetu, nowoczesnych komputerów, projektorów i kserokopiarek, jak również udogodnień takich jak klimatyzacja.

Inwestycje w biurowce uznaje się w chwili obecnej za wysoce uzasadnione również z uwagi na fakt, iż jest to swoista lokata funduszy. Zarówno cena ziemi, na której obiekt taki zostanie wybudowany jak i koszt wynajmu poszczególnych jego pomieszczeń stale wzrastają dzięki podnoszącej się jakości życia Polaków i rozwijającemu się nieprzerwanie sektorowi małych oraz średnich przedsiębiorstw. Oznacza to, że nie tylko szybko liczyć można na zwrot z poczynionej inwestycji, ale także w niedługim czasie biurowiec zacznie na siebie zarabiać, generując niemały i tak oczekiwany przez wszystkich inwestorów zysk pasywny. Wystarczy bowiem stale dbać o przypływ nowych klientów zainteresowanych wynajmem, a sam obiekt utrzymywać w co najmniej zadowalającym stanie, aby do naszego portfela lub na konto każdego miesiąca wpływały pokaźne sumy pieniędzy. Nie można także zapominać o stale rosnącym udziale w Polskim rynku kapitału zagranicznego – o korzystnie zlokalizowane biura w centrum miasta walczą bowiem nie tylko rodzimi przedsiębiorcy, ale także przedstawiciele dużych koncernów i firm działających na skalę międzynarodową, którzy właśnie w Krakowie pragną otworzyć swoją filię. Wszystko to sprawia, że obecny okres jest wysoce korzystny dla wszystkich zainteresowanych zakrojonymi na szeroką skalę inwestycjami z sektora nieruchomości. Dobrą informacją jest także fakt, że analitycy nie przewidują, aby w najbliższym czasie trend uległ odwróceniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here