Blacha trapezowa – jak wkręcać do niej wkręty?

0
2092

Pokrycia dachowe najczęściej tworzy się z blach trapezowych. Wynika to z faktu, że profil takiej blachy idealnie nadaje się do budowy dachu. Dodatkowo stalowa blacha trapezowa jest lekka i trwała. Na uwagę wskazuje także fakt, że jest ona dość prosta w montażu. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo mocować blachę trapezową oraz jakiego rodzaju wkrętów do tego użyć.

Mocowanie blachy trapezowej

Zanim przystąpi się do układania i mocowania blachy trapezowej, pamiętać trzeba o właściwym przygotowaniu połaci dachowych. Mowa tu o ich pokryciu łatami oraz kontrłatami drewnianymi. Zawsze muszą być one ułożone w taki sposób, jaki wskazuje projekt techniczny. Istotne jest tu, aby odstęp między łatami nie był większy niż 600 mm. W niektórych przypadkach pamiętać także trzeba o zastosowaniu odpowiedniego uszczelnienia. Ze względu na to, że blachy trapezowe są dość lekkie, to można jest stosować zarówno w przypadku nowych budynków, jak i w przypadku remontu budynków starszych.

Wkręty do mocowania blachy trapezowej

Do mocowania blachy trapezowej do wspomnianych łat zawsze muszą być stosowane specjalne wkręty do blachy. Najlepiej, aby były to wkręty samowiercące i takie, które posiadają gumową uszczelkę. Dzięki temu można mieć pewność, że mocowanie będzie odpowiednio szczelne. Dodatkowo warto tu zastosować wkręty do blachy posiadające główkę sześciokątną na klucz 8 bądź 10. Dobrze sprawdzą się także wkręty z główną kulistą, które wkręca się kluczem imbusowym. Warto tu także wspomnieć o średnicy i długości wkrętów. Najczęściej jest to średnica wynosząca 4,8 mm. Jeśli chodzi o długość, to najczęściej stosowane są wkręty o długości 20 mm.

Wymiana wkrętów na nowe

Jak każdy rodzaj wkrętów, także wkręty do blachy, po pewnym czasie ulegają zużyciu. Wówczas powstaje konieczność wymiany ich na nowe. Można jednak zastosować sposoby pozwalające na przedłużenie żywotności wkrętów. Jednym z takich sposobów jest stosowanie wkrętów z gumową uszczelką. Ogromną zaletą tego typu wkrętów jest to, iż są one odporne na działanie zarówno bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperatur. Dodatkowo bardzo dobrze radzą sobie z działaniem promieniowania słonecznego. Wszystko to sprawia, że żywotność takich wkrętów jest znacznie dłuższa. Pamiętać tu jednak trzeba o solidnym dokręceniu wkrętów z gumową uszczelką. Poza tym, montując blachę trapezową, powinno unikać się chodzenia po niej. W innym wypadku może mieć to negatywne skutki, jeśli chodzi o jakość samej blachy, jak i wkrętów, które zostały zastosowane do jej mocowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here