Czym wykonywać wibrowanie betonu?

0
1183

Wibrowanie betonu to proces, który poprawia jego walory techniczne i zmniejsza podatność na wystąpienie różnego rodzaju uszkodzeń podczas użytkowania. Wykonuje się go przy pomocy specjalnych narzędzi, które podczas pracy generują wibracje o odpowiednim natężeniu, usuwając ze struktury tego surowca większość wody oraz powietrza. Warto zapoznać się z procesem wibrowania betonu i wdrożyć go do swojej firmy w celu poprawy własnych usług i zwiększenia konkurencyjności na rynku budowlanym.

Po co wibrować beton?

Proces wibrowania betonu przeprowadza się za pomocą urządzeń generujących wibracje o częstotliwości wybranej przez operatora i polega na zagęszczaniu tego surowca w jak najbardziej precyzyjny i jednolity sposób. Podczas wibrowania dochodzi do wiązania się cząsteczek betonu oraz do wypychania na zewnątrz zarówno wody zarobowej, jak i powietrza. Dzięki temu beton staje się znacznie solidniejszy i bardziej nośny, a przy tym także mniej podatny na pękanie. Ma to szczególnie duże znaczenie w profesjonalnych firmach, w których stawia się na najwyższą jakość usług i wieloletnią trwałość zakończonych prac. W betonie podczas zachodzących reakcji chemicznych tworzą się także różne gazy stanowiące nawet 1% jego objętości, które niekorzystnie działają na ten surowiec, znacznie obniżając jego trwałość i wytrzymałość.

Beton po odpowiednim zawibrowaniu staje się lity i szczelny, dzięki czemu zachowuje swoją estetykę oraz cechy użytkowe wielokrotnie dłużej niż bez wibrowania. Warto także zauważyć, że proces wibrowania zapewnia jednolite połączenie betonu z resztą konstrukcji lub z następnymi warstwami. Ponadto w obecnych czasach wibrowanie betonu jest wymagane przez inwestorów w większości prac budowlanych i aby spełnić ich wyśrubowane oczekiwania, należy zakupić odpowiedni sprzęt. Co ciekawe, wedle badań wibrowany beton charakteryzuje się nawet 30% większą wytrzymałością, dlatego zakup odpowiednich urządzeń jest niezbędny. Warto złożyć zamówienie na stronie https://norwit.pl/15-wibrowanie-betonu.

Wibrowanie betonu – urządzenia i ich cechy techniczne

Do wibrowania betonu używa się wielu specjalistycznych urządzeń, które różnią się głównie sposobem ich użytkowania oraz przeznaczeniem, dlatego wybór odpowiedniego modelu warto uzależnić między innymi od zakresu wykonywanych prac. Podstawowym narzędziem są wibratory wgłębne. To urządzenie składające się z węża zakończonego z jednej strony buławą, który podłącza się bezpośrednio do przetwornika częstotliwości. Buławy mogą mieć różny kształt, zakres częstotliwości wibracji oraz masę, co należy zdecydowanie uwzględnić podczas poszukiwania odpowiedniego wariantu. Niezbędne okaże się także dokupienie przetwornicy częstotliwości, która umożliwia zmianę parametrów prądu i możliwość ustalenia częstotliwości wibrowania. Równie często użytkuje się wibratory pneumatyczne zasilane przez sprężone powietrze, a także wersje modułowe, znane także jako mechaniczne. Ich podstawową zaletą jest możliwość wymiany i łączenia poszczególnych wibratorów.

Nieco innym wariantem są listwy wibracyjne, które jednak oddziałują wyłącznie na zewnętrzną powierzchnię świeżego betonu. Listwy są wyposażone w silnik elektryczny lub spalinowy oraz profil o odpowiedniej długości (nawet do 5 m) i przekroju litery „L”. Listwy doskonale usuwają wszelkie nierówności i mogą mieć wiele zastosowań w każdej firmie budowlanej. Modele wyposażone w silnik elektryczny znakomicie się sprawdzą podczas wyrównywania betonu w zamkniętych pomieszczeniach, gdyż nie generują żadnych spalin, a wersje spalinowe – na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here