Kiedy zdecydować się na stalową kratę pomostową zamiast desek?

0
497

Do budowy tymczasowych pomostów nad wykopami, podjazdów komunikacyjnych, podestów, a także do zabezpieczenia kanałów technicznych i budowy zewnętrznych schodów ewakuacyjnych często wykorzystuje się stalowe kraty WEMA. To ażurowe kraty zbudowane z płaskowników i zgrzewanych z nimi poprzecznie prętów skręcanych, które z powodzeniem mogą zastępować tradycyjne podesty drewniane, wykonane z desek stopnie schodów lub pomosty.

Właściwości stalowych krat pomostowych

Na rynku produktów stalowych znaleźć można wiele rodzajów kratownic, ale to właśnie charakterystyczne kraty WEMA cieszą się największym zainteresowaniem odbiorców. To elementy o dużej wytrzymałości, które dzięki zastosowaniu ażurowej konstrukcji są stosunkowo lekkie, co wpływa na szerokie możliwości ich stosowania. W celu zwiększenia ich trwałości stalowe kraty poddaje się cynkowaniu ogniowemu. Dzięki temu krat pomostowych można używać w wilgotnym środowisku, również na zewnątrz, bez obawy o szybkie zniszczenie. Ażurowa konstrukcja i zastosowanie do budowy krat specyficznych materiałów nadaje im również antypoślizgowe właściwości. Na powierzchni krat nie będzie gromadziła się woda, błoto, śnieg czy suche liście, co także ma wpływ na zmniejszenie ryzyka przypadkowych poślizgnięć. Za sprawą ażurowej konstrukcji stalowe kraty są również mniej narażone na zabrudzenie.

Rodzaje krat WEMA

W sprzedaży znaleźć można wiele wersji kratownic pomostowych. Niektóre rodzaje tych popularnych elementów konstrukcyjnych prezentowane są m.in. w serwisie internetowym https://ulamex.com.pl/krata-wema-kraty-pomostowe – to kratownice o różnych wymiarach, w tym wycieraczki stalowe z ramką oraz dedykowane montażowi krat akcesoria. Kraty WEMA po zainstalowaniu dodatkowych blach bocznych i perforowanej blachy czołowej używane są również w charakterze stopni schodowych, zwłaszcza w konstrukcjach technicznych schodów wewnętrznych i zewnętrznych schodów ewakuacyjnych. Większość dostępnych na rynku krat WEMA produkowana jest ze stali czarnej i dla nadania jej antykorozyjnych właściwości poddawana cynkowaniu ogniowemu.

Zastosowanie stalowych krat pomostowych zamiast zwykłych desek jest sposobem na zwiększenie trwałości pomostu, podestu, podjazdu komunikacyjnego lub innego rodzaju podobnej konstrukcji. Na stalowe kraty ocynkowane warto zdecydować się również wtedy, gdy mniejsze znaczenie ma estetyka, a większe, funkcjonalność użytkowa. Ażurowe kraty są mniej podatne na zabrudzenia i nie trzeba o nie tak bardzo dbać, jak o deski, które wymagają okresowej impregnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here