Zawiasy meblowe – kluczowy element okucia meblowego

0
1079
Zawiasy meblowe

Zawiasy meblowe to elementy, na których istnienie większość z nas nie zwraca na co dzień uwagi. Tymczasem, bez odpowiednio dobranych i zamontowanych zawiasów, meble nie byłyby użyteczne i nie nadawałaby się do otwierania. Zawiasy są szczególnie chętnie wykorzystywane przez firmy specjalizujące się w tworzeniu mebli, a także przez indywidualnych odbiorców zainteresowanych meblarstwem. Poniżej podpowiemy – jakie rodzaje zawiasów znajdziesz w sklepach, czym się różnią oraz po który z nich warto sięgać.

Zawiasy meblowe – dostępne rodzaje, przeznaczenie, specyfika

Zawiasy meblowe można podzielić na kilka najczęściej wykorzystywanych typów. Znajdziemy przed wszystkim zawiasy: kątowe, tłoczkowe, splatane, puszkowe, cylindryczne, do zabudowy lodówek, do szkła, środkowe i uzupełniające. Konstrukcje poszczególnych typów zawiasów rozwijają się z czasem – dlatego każdego roku przybywa nowych modeli, dedykowanych do coraz to nowych konstrukcji.

Poszukując zawiasu odpowiedniego do naszych mebli, warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na grubość materiału, z którego zawias został wykonany. Należy także upewnić się, czy zawias będzie pasował do zamierzonego sposobu otwierania drzwiczek. Przykładowo, do drzwi od strony wewnętrznej powinniśmy dobrać tak zwane zawiasy wpuszczane, gdy natomiast drzwi składają się z dwóch lub więcej elementów (np. posiadają dwa skrzydła), wówczas odpowiednim wyborem będzie zawias składany. Do drzwiczek zamontowanych po zewnętrznej stronie korpusu – wybieramy zawiasy nakładane.

Zawiasy do zadań specjalnych – jak je znaleźć? Zawiasy z cichym domykaniem

Niektóre oferowany typy zawiasów są wyposażone w specjalne funkcje, o różnym działaniu. Niektóre mają za zadanie przedłużyć żywotność zawiasów, spowalniając ich zużycie. Inne natomiast czynią codzienne użytkowanie bardziej wygodnym. W jakie zawiasy możemy się pod tym względem zaopatrzyć?

Przede wszystkim znajdziemy zawiasy wyposażone w mechanizm cichego zamykania. Polega on na wyhamowywaniu drzwiczek w czasie ich zamykania. Dzięki temu, nawet jeśli trzaśniemy drzwiczkami, nie uderzą one o korpus szafki i nie wywołają żadnych znaczących dźwięków. Zawiasy takie są wykorzystywane w meblach dedykowanych m.in. do sypialni i salonów – są bardzo użyteczne, jeśli wśród domowników znajdują się małe dzieci, których spokojny sen mogłoby zaburzyć głośne trzaśnięcie drzwiczkami.

Poszerzony kąt otwierania i samodociąg w zawiasach meblowych

Poszerzony kąt otwierania to opcja sprawiająca, że zawiasy w jeszcze większym zakresie otwierają drzwiczki mebli. Najczęściej, zawiasy takie stosowane są w szafkach z mechanizmami cargo – czyli otwieranymi na oścież szufladami wewnętrznymi lub półkami. Cechą charakterystyczną tych zawiasów jest ich zerowy uskok, co pozwala otwierać drzwiczki na oścież bez konieczności zamontowania dodatkowych listew.

Samodociąg – czyli samoczynne otwieranie oraz zamykanie szafek – to kolejna przydatna opcja w zawiasach meblowych. Dzięki niej, drzwiczki meblowe samoczynnie zamykają się, jeśli pozostawimy je otwarte. Ponadto, pełni ona funkcje podobne do wyhamowywania – pozwala zniwelować trzaśnięcia i inne hałasy powstające w czasie codziennego użytkowania mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here