Karmy dla szczeniąt

0
684
Karmy dla szczeniąt

Przed przyjęciem szczenięcia do domu należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej karmy. Jest to bardzo istotne, ponieważ młody psi organizm bardzo szybko rośnie, w związku z czym potrzebuje wysokiej jakości pożywienia, które dostarczy mu niezbędnych składników, zapewniających prawidłowy rozwój i energię.

Psie diety

Właściciele psów często stają przed dylematem, czym karmić swoje zwierzęta, aby prawidłowo rosły i były pełne energii. Obecnie na rynku istnieje wiele diet i wiele karm od różnych producentów. Jak zatem wybrać tę, która będzie najodpowiedniejsza?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jaka dieta będzie odpowiednia i czy poradzimy sobie z jej przygotowaniem. Zgodnie z istniejącymi schematami żywienia można wyróżnić: dietę domową, a więc gotowane jedzenie z wybranych przez nas składników; dietę wykorzystującą gotowe, mokre lub suche karmy; oraz BARF, czyli dietę opartą o wysokiej klasy surowe mięso z dodatkami uzupełniającymi w postaci mikro- i makroelementów.

BARF, choć jest najlepszą karmą dla psa, wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekuna, ponieważ mięso powinno być prawidłowo odważone, zmielone, a dodatkowo powinny się w nim znaleźć gotowe mieszanki witaminowe i mineralne. Każdą z nich należy dokładnie odmierzyć, by była zgodna z dziennym zapotrzebowaniem psiaka na poszczególne składniki odżywcze.

Dobrą alternatywą jest podawanie mokrej i suchej gotowej karmy. Jest to proste rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy troszczyć się o przygotowywanie posiłku. Wystarczy tylko odmierzyć wybraną ilość pożywienia i nałożyć do miski. Karmy te są od razu prawidłowo zbilansowane i nie wymagają dodawania do nich składników mineralnych czy witamin. Znacznie przewyższają pod tym względem dietę domową, która zazwyczaj jest najsłabiej zbilansowana.

Czym karmić szczeniaka?

Przede wszystkim nie należy karmić szczeniąt ani dorosłych psów krowim mlekiem. Jest ono dla nich bardzo niezdrowe i może prowadzić do problemów żołądkowych. Jeśli z jakiegoś powodu trafi do nas szczeniak, który został zbyt wcześnie rozdzielony z matką, powinniśmy znaleźć w sklepie zoologicznym mleko przeznaczone dla tak młodych psów. Jeżeli jednak nasz psiak jest starszy i nie potrzebuje już mleka, wówczas możemy zastanowić się nad odpowiednią dla niego karmą.

Zdrowa karma dla szczeniąt powinna mieć bardzo dobry profil mineralny, aminokwasowy, a także witaminowy. Dlatego warto zwracać uwagę na skład danego produktu. Należy jednak pamiętać o takim szczególe, że szczenięta ras małych mają inne zapotrzebowania niż psy ras dużych. Wynika to z tego, że mniejsze psy mają dużo szybszy metabolizm, a co za tym idzie, potrzebują dużo bardziej energetycznych karm i muszą być częściej karmione niż psy ras dużych.

Wiedza o tym, jak prawidłowo karmić szczenięta, przełoży się na prawidłowy rozwój, a także zdrowie zwierząt – teraz i w przyszłości. Z tego względu należy zapoznać się z odpowiednimi wskazówkami na ten temat i uważnie czytać skład karm, które są dostępne na rynku. Pozwoli to na uniknięcie błędów, które mogą na późniejszym etapie życia stać się przyczyną problemów zdrowotnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here