Zalety cięcia laserowego

0
1610
Zalety cięcia laserowego

Cięcie laserowe jest nieodłącznym elementem procesów produkcyjnych dla wielu gałęzi gospodarki. Jakie są podstawowe techniki i ich zastosowania, czym się różnią oraz czy ten sposób obróbki jest dostępny jedynie dla dużych przedsiębiorstw?

Szeroki zakres prac

Na wstępie warto zaznaczyć, że laser umożliwia nie tylko cięcie, ale też wykonywanie precyzyjnych otworów, a także grawerowanie i znakowanie. Ponieważ promień ingeruje w strukturę materiału, to nadaje się on również do obróbki powierzchniowej. Zakres materiałów, które poddają się temu rodzajowi prac, jest imponujący; obrabiać możemy między innymi aluminium, stal nierdzewną i węglową, miedź czy mosiądz. Bez trudu jednak znajdziemy urządzenia operujące na powierzchni roboczej o obszarze 3000×1500 mm. Niezależnie od tego, czy obróbce ma podlegać aluminium o grubości jednego milimetra, trzydziestomilimetrowa stal konstrukcyjna czy też rury lub profile zamknięte technika laserowa oferuje szereg trudnych do przecenienia zalet.

 

Tak wysoka skuteczność jest możliwa do osiągnięcia dzięki specyfice użytej technologii. Przez lata dominowały lasery CO2, obecnie są one wypierane przez urządzenia światłowodowe, zwane również laserami fiber. Swoją popularność zawdzięczają kilku cechom, jedną z głównych jest energooszczędność. Poza mniejszym zapotrzebowaniem na energię nie posiadają też charakterystycznych dla laserów CO2 ruchomych, a więc podlegających wyeksploatowaniu, elementów konstrukcyjnych. Ponadto generowana wiązka może być skupiona na znacznie mniejszej powierzchni, co przekłada się na wyższą moc uzyskiwaną w punkcie cięcia. Nie oznacza to jednak całkowitego wyparcia technologii CO2. Nadal świetnie sprawdza się ona podczas grawerowania oraz na przykład cięcia sklejki i tworzyw sztucznych.

Niezwykła precyzja

Skupienie wiązki energii na bardzo małym obszarze pozwala uzyskać wysoką precyzję, nieporównywalną z innymi technikami cięcia. Poza dokładnością równie ważna jest możliwość optymalnego wykorzystania materiału i zredukowanie do minimum ilości odpadów produkcyjnych, co z kolei przekłada się na redukcję kosztów i wzrost oszczędności. Najważniejsza jednak jest jakość. Podczas cięcia laserowego nie pojawiają się niepożądane elementy, takie jak na przykład żużel, nie występuje zjawisko nadtopień czy nawisów. Powstała szczelina jest idealnie równa i posiada jednorodny kształt, dzięki czemu zbędne są dodatkowe procesy wykończeniowe. Element wycięty laserem praktycznie natychmiast jest gotowy do użycia.
Znalezienie firm, które mają w swojej ofercie cięcie blach w Warszawie i innych, nie tylko dużych miastach nie stanowi problemu. Przed podjęciem decyzji o wyborze jednej z nich warto przyjrzeć się całej ofercie. Renomowane przedsiębiorstwa, tak jak na przykład Valor, nie tylko oferują swoje usługi na terenie niemal całego kraju, ale też proponują szereg prac dodatkowych obejmujących gięcie, frezowanie, toczenie czy wreszcie malowanie proszkowe. Jeżeli planujemy realizację zlecenia obejmującego nie tylko precyzyjne cięcie, ale wymagającego również czynności komplementarnych warto zaufać fachowcom. Ich wiedza i doświadczenie zapewniają najwyższą jakość całego procesu, a dodatkowo pozwalają na skuteczną optymalizację kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here