Tanie meble ogrodowe

0
158

Krótko przystrzyżona trawa, drzewka owocowe, krzewy, oczka wodne i fontanna. Wydawałoby się, że Twój ogród ma już wszystko czego potrzebujesz. Jeśli mimo to wciąż dostrzegasz w nim pewne braki, lukę mogą wypełnić odpowiednio dobrane meble. Rynek w tej branży oferuje naprawdę wiele.

Meble ogrodowe mogą stanowić bardzo ciekawe dopełnienie zaprojektowanej przez Ciebie lub ogrodnika przestrzeni. Pośród roślin ciekawymi akcentami będą huśtawki, ławeczki lub całe zestawy. W ten sposób nie tylko uatrakcyjnisz ogród pod względem estetycznym, lecz przede wszystkim pod względem użytkowym.

Rodzaje mebli ogrodowych!

Meble ogrodowe muszą spełniać kilka wymogów. Po pierwsze – powinny być funkcjonalne, po drugie – trwałe, po trzecie – estetyczne.

Rodzaje mebli ogrodowych jakie możesz dostać w sklepie:

 • ławki
 • krzesła/fotele/leżaki/leżanki
 • stoły/stoliki/ławy
 • huśtawki
 • stelaże na hamak
 • barki
 • zestawy
 • parasole ogrodowe i podstawy pod parasole
 • pawilony

Ławki- jeśli masz ogromny ogród, a w nim ulubione miejsca, właśnie tam możesz ustawić ławkę, podobną do tych jakie spotyka się w parkach. Kształt i forma to kwestie całkowicie indywidualne. Mogą to być ławki przytwierdzone na stałe lub wystawiane jedynie na sezon letni. Mogą mieć oparcie i podłokietniki.

Krzesła/fotele/leżaki/leżanki- w tym przypadku wybór jest olbrzymi. Zanim zdecydujesz się na dany model, sprawdź kilka kwestii, decydujących o podniesieniu jego walorów użytkowych:

 • czy dany mebel posiada regulację oparcia
 • czy dołączono doń poduszki
 • czy poduszki mają zdejmowane pokrowce, aby łatwiej je było utrzymać w czystości
 • czy poduszki są przytwierdzane za pomocą troczków, gumek itp.
 • czy mebel posiada podłokietniki
 • czy składa się i tym samym jest łatwiejszy do przechowywania i transportu

Stoły/stoliki/ławy- wszystko zależy od gustu i potrzeb. Bez problemu znajdziesz niewielkie, subtelne stoliki i ławy kawowe oraz ogromne siermiężne stoły, przy których można biesiadować całymi rodzinami, a w razie potrzeby bez szwanku dla konstrukcji nawet na nich zatańczyć. Warto zwrócić uwagę na to, czy stół jest rozkładany – dzięki temu w razie potrzeby z łatwością powiększysz lub zmniejszysz jego powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest również wycięty pośrodku owalny otwór, pozwalający na wstawienie w środek stołu parasola ogrodowego.

Huśtawki- przede wszystkim powinny być dobrze wykonane i stabilne. Przecież często będą korzystać z nich także dzieci. Podobnie jak w przypadku ławek, mogą być przytwierdzone do gruntu na stałe lub nie. Warto, aby górna część huśtawki była zwieńczona daszkiem, który będzie chronił przed promieniami słonecznymi i deszczem.

Stelaże na hamak- muszą być przede wszystkim stabilne. Zdecydowanie skuteczniejszy będzie potężny i ciężki stelaż na hamak wykonany z litego drewna aniżeli z łączonych aluminiowych rurek.

Barki- drinki na świeżym powietrzu smakują jeszcze lepiej. Wiedzą o tym producenci mebli, którzy na potrzebę rynku odpowiedzieli mnogością wzorów ogrodowych barków. Za jego funkcjonalność odpowiada kilka kwestii: powierzchnia blatu, kółka, dodatkowe półki itp.

Zestawy- zestawy mebli ogrodowych zawierają najczęściej stół plus 2, 4 lub 6 krzeseł, ewentualnie foteli. Niektóre zestawy zawierają jeszcze ławeczki, pufy lub parasole ogrodowe.

Parasole ogrodowe i podstawy pod parasole- warto rozważyć zakup parasola, gdyż tylko on potrafi naprawdę ochronić nasze głowy przed nadmiernym nasłonecznieniem w letnie, upalne dni. Jednak kupno parasola dyktuje jednak kolejne zakupy. Rozległy parasol nie będzie stabilnie stał, jeśli nie zostanie osadzony w specjalnej podstawie. Wybierając parasol, warto zwrócić uwagę na:

 • rozmiar czaszy
 • sposób rozkładania
 • liczbę poprzeczek
 • średnicę trzonka

Rozmiar czaszy bezpośrednio odpowiada za rozmiar cienia. Jeśli kupisz ogromny stół i mały parasol, nie licz na to, że się pod nim skryjesz. Na rynku dostępne są parasole o rozpiętości od ok. 2 do 4 m. Dobierając do parasola podstawę, kieruj się identycznymi kryteriami: duży parasol wymaga ciężkiej podstawy o dużej średnicy. Niektóre parasole ogrodowe mają ułatwiony sposób rozkładania, po prostu wystarczy zakręcić korbką, a czasza zostanie rozpięta nad Twoją głową. Inne rozkładają się jak tradycyjne parasole, co przy dużym rozmiarze czaszy może być uciążliwe.  Liczba poprzeczek ma również znaczenie – z reguły jest ich sześć lub osiem. Te parasole, które mają więcej poprzeczek są mniej podatne na uszkodzenie np. przez silny wiatr. Najczęściej trzonki parasoli ogrodowych mają średnicę 38, 48, 58 mm. Zależność jest oczywista – im większa czasza, tym grubszy trzonek. Pamiętaj, aby dopasować podstawę także do średnicy trzonka.

W większości modeli, czasze parasoli powlekane są impregnowanymi materiałami syntetycznymi, które są odporne na promienie UV i wodę.

Pawilony- alternatywą dla parasoli są pawilony ogrodowe, czyli duże namioty, pod którymi możesz rozstawić zestaw mebli lub nawet urządzić ogrodowe przyjęcie weselne, o ile kupisz odpowiednio duży model. Mogą być ze ścianami lub bez. Do wielu modeli możesz ścianki dokupić osobno. Pawilony ze ścianami nie dość, że ochronią Ciebie i Twoich współbiesiadników przed słońcem, to jeszcze stanowią doskonałą barierę dla wiatru. Rozmiary i formy są bardzo różne. Długość boku najmniejszych, kwadratowych ogrodowych namiotów wynosi ok. 3 m. Na rynku są również prostokątne olbrzymy o rozmiarach 5 m x 10 m. Równoległobok nie jest jednak obowiązującą figurą. Wiele pawilonów ogrodowych wpisano w plan wielokątów lub okręgu. Różnorodna jest również kolorystyka. bez najmniejszych problemu znajdziesz tak samo namiot kremowy, jak i w kolorowe groszki. Ograniczeniem jest tylko fantazja i zasobność portfela.

Tanie to pojęcie względne!

Pojęcie tanie meble ogrodowe jest względne. Bowiem dla jednego 1000zł to będzie tanio, dla jeszcze innej osoby 100zł to będzie bardzo duży wydatek. Jednak niezależnie od tego na jaki mebel ogrodowy się zdecydujesz pamiętaj o zasadach, że twoje bezpieczeństwo i zdrowie twoich najbliższych jest najważniejsze i nie opłaca się oszczędzać na nim. Dobry parasol, wygodne i ergonomiczne krzesła oraz bezpieczne podpory pod nakrycia głowy to podstawa.  Tanie, lekkie konstrukcje i tak ulegną zniszczeniu, a ty w następnym sezonie będziesz musiał kupić kolejne, by miło spędzać czas na świeżym powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here