Szare meble kuchenne

0
239

Szary to jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji wnętrz. Szare kuchnie cieszą się coraz większą popularnością – są modne i eleganckie. Różnorodność odcieni szarości daje szerokie możliwości aranżacyjne.

Niektórzy uważają jednak, że kolor szary we wnętrzu jest smutny, ponury, po prostu nieciekawy. A to zupełnie błędne przekonanie. Jest sposób na to, aby ożywić i ocieplić szarość w kuchni. Warto połączyć ją z drewnem albo dodatkami w intensywnych, żywych kolorach. Aranżacja kuchni nabierze wówczas charakteru, będzie ciepła i przytulna.

Uwagę należy zwrócić na fakturę materiału, z którego wykonane są meble lub zabudowa kuchenna. Zupełnie inaczej prezentują się szare, matowe meble, a inaczej wyglądają meble błyszczące. Te pierwsze będą idealne do kuchni jasnej, bowiem matowy rodzaj farby będzie tłumił promienie słoneczne. Natomiast błyszczące fronty czy nawet blaty, idealnie sprawdzą się do dużych i przestronnych kuchni gdzie słońce i tak „ma co robić”.

Szary kolor szturmem podbił nasze serca i domy. Króluje na salonach, rządzi w sypialniach. Coraz częściej pojawia się też w przestrzeni naszej kuchni. W tym kolorze modne są zarówno podłogi i ściany, jak i meble. Szary kolor doskonale odnajduje się bowiem w przestrzeni do gotowania, budując przy tym neutralną bazę dla całej aranżacji.

Kolory ścian do kuchni !

Ogólna zasada jest prosta: im mniejsza kuchnia, tym jaśniejsze barwy, bo one optycznie ją powiększą. W przestronnej można sobie pozwolić na więcej. Jasne kolory pozwolą też rozjaśnić ciemną kuchnię bez okna, pozbawioną dopływu naturalnego światła (bardziej „inwazyjnym” sposobem jest otwarcie jej na pokój dzienny). Zasada zasadą, ale… przecież nikt nikomu nie zabroni urządzić małej i ciemnej kuchni, jeśli tylko będzie przytulna i przyjazna domownikom – bo to o ich komfort przede wszystkim chodzi.

Białe kuchnie na nowo

Białe kuchnie wciąż cieszą się dużą popularnością. Ich dużą zaletą jest uniwersalność. Biel łatwo jest przełamać kolorowymi dodatkami, a nawet urządzeniami AGD. Dodatki możemy co jakiś czas wymienić, by nadać pomieszczeniu nowy ton bez konieczności malowania ścian i wymiany frontów szafek. Z bielą znakomicie komponują się wszelkie inne barwy i to w najbardziej szalonych wariantach – nie psując ogólnego wrażenia i nie powodując wrażenia kolorystycznego bałaganu.

Jaki kolor wybrać do kuchni?

Kuchnie kolorowe wyglądają znacznie ciekawiej. Trzeba jednak pamiętać, że są mniej neutralne, co jest ważne zwłaszcza w aneksach otwartych na salon. Ale gdy już postawimy na kolor, czym kierować się przy jego wyborze? To zależy, czy chcemy kuchnię optycznie ukryć w strefie dziennej – wtedy warto ją zgrać z kolorystyką całego wnętrza, czy też wyeksponować – wówczas użyjmy odmiennych barw niż dominujące w pomieszczeniu. Można zdecydować się na wystrój monochromatyczny, czyli utrzymany w jednej barwie (co nie wyklucza zastosowania wielu jej odcieni) albo do koloru dominującego dodać zupełnie inny, np. kontrastowy. Dla osób, którym biała kuchnia wydaje się zbyt monotonna, a boją się ciemnych i mocnych barw, najlepszym wyjściem będą pastele – rozbielone odcienie przyjazne dla oczu, niemęczące wzroku.

Jak widać, wiele jest przepisów na idealny zestaw kolorystyczny, ale bez względu na trendy i zwyczaje zachowajmy zdrowy rozsądek i po prostu wybierajmy takie barwy, wśród których dobrze się czujemy. W końcu w kuchni spędzamy naprawdę sporo czasu!

Jakie ściany wybrać do szarej kuchni?

W katalogach wnętrzarskich tony bliższe czerni pojawiają się niezwykle rzadko, królują natomiast szarości przechodzące w biele. Jak zatem dopasować kolor ściany do popielatego zestawu mebli? Możemy wybrać jedną z dwóch możliwości – zestawić obydwie barwy na zasadzie kontrastu lub harmonii. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu eleganckiej, lecz zarazem energetyzującej kuchni, postawmy szare meble na tle limonkowej lub pomarańczowej ściany. Takie zestawienia barw sprawdzą się zresztą również w sypialni, salonie lub przedpokoju. Jeśli zdecydujemy się na kontrastowe połączenie kolorów pamiętajmy jednak o tym, by powierzchnie pokryte farbą o intensywnym odcieniu nie zdominowały całego pomieszczenia. Zachowajmy umiar i wybierzmy jedną ścianę, na którą naniesiemy wyrazistą barwę, a pozostałe ozdóbmy jasną farbą, harmonijnie nawiązującą do koloru mebli.

Jeżeli natomiast zależy nam na uzyskaniu subtelnego wyglądu pomieszczenia, postawmy na jasne kolory wszystkich ścian, które będą doskonałym uzupełnieniem szarości mebli. Do wyboru mamy nie tylko biel, ale również błękit, popiel oraz lekko zabielony, chłodny róż. Nie łączmy jednak modnych w tym sezonie mebli z wyblakłymi tonami pistacji, ponieważ pomieszczenie wyda się mdłe i pozbawione wyrazu. Gdy chcemy zarówno dobrać kolor ścian do szarych mebli, jak i wizualnie poszerzyć wąskie pomieszczenie, nanieśmy na krótsze ściany delikatny odcień błękitu, który sprawi, że wydadzą się one dłuższe. Jasne i chłodne kolory mają bowiem to do siebie, że optycznie powiększają przestrzeń, którą zdobią.

Szare meble doskonale komponują się zarówno z żywymi barwami, jak i stonowanymi kolorami ścian. W przypadku jasnoszarych szafek wybór palety barw jest jednak większy niż przy grafitowych meblach, które prezentują się dobrze właściwie tylko w zestawieniu z bielą i popielatymi odcieniami farb do ścian. Pamiętajmy o tym podczas wybierania wymarzonych szafek, komód czy witryn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here