Schody drewniane lepiej montować samemu, czy zlecić?

0
5070

Właściciele piętrowych domów i mieszkań dwupoziomowych, prócz wyboru klasycznego wyposażenia, muszą zastanowić się również nad wyborem typu i sposobem montażu schodów wewnętrznych. Najczęstszym wyborem są oczywiście schody drewniane, ale we wnętrzach urządzonych w sposób nowoczesny, coraz częściej spotyka się również schody o konstrukcji metalowej, wykończone szklanymi balustradami, a nierzadko również szklanymi stopniami. W tym miejscu pozostaniemy jednak przy najczęstszym wyborze, czyli przy schodach z drewna. Te mają najczęściej formę schodów jedno- lub dwubiegowych, ale spotyka się również schody wachlarzowe, zabiegowe czy kręte.

Rodzaj schodów a ich montaż

Wybrany przez nas rodzaj schodów ma największy wpływ na ich późniejszy montaż. Niektóre rodzaje schodów są niezwykle proste w montażu. Zainstalowanie innych, może być prawdziwym wyzwaniem nie tylko dla amatora, ale nawet dla doświadczonego fachowca. Jeśli rozważamy możliwość samodzielnego montażu schodów, najprostsze w realizacji będą schody o konstrukcji policzkowej lub modułowej. W przypadku schodów wspornikowych, ich montaż będzie znaczenie bardziej wymagający, zwłaszcza jeśli są to drewniane schody zabiegowe. Tak czy inaczej, decydując się na samodzielny montaż schodów, warto uzbroić się nie tylko w zestaw podstawowych narzędzi stolarskich, ale także w cierpliwość. Samodzielne skręcenie nawet najprostszych schodów osobie, która nie ma zdolności stolarskich, może zająć mnóstwo czasu.

  • Schody drewniane o konstrukcji policzkowej – to schody opierające się na dwóch belkach, na których instaluje się stopnie. Belki policzkowe instaluje się pomiędzy dwiema ścianami – przykręca się je do ścian i na wcześniej przygotowanych wycięciach, montuje się drewniane stopnie. Korzystając z tego rozwiązania konstrukcyjnego, najczęściej wykonuje się schody drewniane jedno- lub dwubiegowe oraz schody wachlarzowe.
  • Schody wspornikowe – w tym przypadku, prócz mocowanej do ściany belki policzkowej, korzysta się również z belek wspornikowych. Te biegną pionowo od podłogi w kierunku stropu drugiego poziomu mieszkania czy domu i podtrzymują stopnie po wewnętrznej stronie schodów. Ten rodzaj konstrukcji stosuje się najczęściej w przypadku schodów zabiegowych i jeśli decydujemy się właśnie na taki typ schodów, ich montaż warto zlecić doświadczonemu stolarzowi. Jeśli nie masz doświadczenia, zainstalowanie tego typu schodów może sprawić Ci duży kłopot.
  • Schody modułowe – to dobry wybór, gdy chcesz zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu/domu. Schody modułowe to najczęściej schody kręte o konstrukcji metalowej, z drewnianymi stopniami. Montaż takich schodów nie jest szczególnie trudny i przy odrobinie wprawy, można wykonać go samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here