Poduszki na meble ogrodowe

0
191

W sezonie letnim chętnie korzystamy z wypoczynku na świeżym powietrzu. Leniwe popołudnia, spędzone na ogrodowym fotelu lub lektura książki na ulubionym leżaku, poprawiają humor i pozwalają się odprężyć. Aby jednak relaks był naprawdę satysfakcjonujący, nie wystarczą sztywne oparcia foteli czy twarde siedziska ławek. Wprawdzie są one praktyczne i funkcjonalne, ale jednak nie zawsze dostatecznie wygodne. Aby więc odpoczywać w pełni komfortowo, należy zadbać o wyposażenie ich w miękkie i przytulne poduszki. Niestety, w naszym klimacie może być z tym pewien problem. Aby poduszki dobrze spełniały swoje zadanie, powinny być wykonane z materiału przyjaznego dla skóry (np. bawełny). Wtedy jednak nie zawsze są dostatecznie odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Na słońcu ich kolory blakną, a materiały płowieją, natomiast deszcz i wilgoć sprawiają, że poduszki szybko nasiąkają, a niekiedy pokrywają się nawet grzybem.

Aby korzystanie z mebli ogrodowych było najbardziej satysfakcjonujące, powinny być one bardzo wygodne. Niestety, zazwyczaj wyposażone są jedynie w twarde siedziska lub sztywne oparcia. Są one funkcjonalne i praktyczne, ale nie gwarantują najwyższego komfortu. Dlatego aby wypoczynek był całkowicie udany, warto zadbać o wyposażenie mebli ogrodowych w przytulne i miękkie poduszki.

Postaw na jakość poduszek na meble ogrodowe!

Jak więc wybrać poduszki ogrodowe, aby móc z nich korzystać więcej niż jeden sezon? Przede wszystkim należy postawić na jakość. Dobrze wykonane poduszki, pokryte wysokogatunkową tkaniną i posiadające odpowiednie wypełnienie, z pewnością wytrzymają znacznie dłużej, od swoich tanich, ale słabszych odpowiedników. Wprawdzie jednorazowy koszt dobrej poduszki może wydawać się dość wysoki, ale w perspektywie czasu taki zakup zwykle bardziej się opłaca.

Dobre poduszki ogrodowe wykonane są z materiałów znoszących częste użytkowanie (tkanina się nie rozchodzi i nie przeciera, wypełnienie się nie odkształca) oraz odpornych na promieniowanie słoneczne (kolory nie blakną i nie płowieją). Niektóre z nich pokryte są również materiałami (np. typu Teflon), utrudniającymi wnikanie brudu oraz wilgoci. Są tak zaprojektowane, aby nie wchłaniały nadmiernej ilości wody, a w razie zamoczenia, szybko wysychały. Zwykle też są wyposażone w praktyczne wiązania lub kieszenie, które pozwalają utrzymać poduszkę na miejscu np. zamocować na leżaku lub przywiązać do oparcia ławki. Dobrze również, jeśli poduszka posiada zdejmowane pokrycie, nadające się do prania, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać ją w czystości.

Poduszka ogrodowa powinna być odpowiednio dopasowana do kształtu mebli. Luźno leżące na ławce lub huśtawce poduchy, nie muszą mieć ściśle określonych wymiarów, ale jeśli mają spełniać rolę siedziska np. na ławce, powinny być dopasowane do jej wielkości. Jeżeli będą zbyt duże, mogą się przesuwać lub obcierać o brzegi mebla, przez co łatwiej ulegną zniszczeniu, jeśli natomiast będą zbyt małe, nie spełnią swojej roli i nadal nie będzie nam na nich wygodnie.

Poduszki na meble ogrodowe możesz wykonać sam, warto jest wiedzieć jakie wybrać wypełnienie!

Przed przystąpieniem do wykonania tego typu poduszek, warto zwrócić również uwagę na odpowiednie wypełnienie. Najlepszym rozwiązaniem są wypełnienia syntetyczne, takiej jak np. odporna na wilgoć i słońce pianka poliuretanowa, kulka lub wata silikonowa, a także mieszanki wypełnień. Takie wypełnienia są bardzo wygodne i doskonale dopasowują się do kształtu ciała w pozycji siedzącej, leżącej lub półleżącej. Wypełnienie każdej poduszki na meble ogrodowe zabezpieczyć można dodatkowo przy użyciu nieprzemakalnej tkaniny foliowej. Pozwala ona na układanie poduszki bezpośrednio na mokrych po deszczu meblach i deskach tarasowych, a także bezpośrednio na wilgotnej trawie. Tkaninę foliową wykorzystać można również zamiast tradycyjnej poszewki materiałowej. Dobrym pomysłem jest ozdobienie jej kolorami zgodnymi z naturą oraz interesującymi wzorkami. Dzięki temu pełnią nie tylko funkcjonalną rolę, ale również sprawdzają się w formie szczególnej ozdoby ogrodu.

Higiena i konserwacja poduszek na meble ogrodowe!

Poduszki na meble ogrodowe nie powinny pozostawać na powietrzu przez cały czas, ponieważ nie będą w stanie poradzić sobie ze zmienną pogodą oraz nagłymi opadami. Dlatego w ogrodzie powinien znajdować się odporny na działanie wilgoci pojemnik. Można w nim przechowywać poduszki na meble ogrodowe, kiedy nikt z nich nie korzysta. Pojemnik ten nie musi być jednak brzydki i nieestetyczny. Dlatego zamiast zwykłego pudła lepiej do tego celu wykorzystać ładną, drewnianą skrzynię. Jej wieko przekształcić można w stolik ogrodowy lub dodatkowe siedzisko. Wygodnym rozwiązaniem są też pokrowce chroniące przed deszczem. Są one nieprzemakalne, dzięki czemu zabezpieczają zarówno poduszki, jak i same meble ogrodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here