Nocna podróż samochodem. Na co zwrócić uwagę?

0
1189
Nocna podróż samochodem

Kierowcy dzielą się na dwie grupy – część lubi nocne podróżowanie, chwali mniejszy ruch i idącą wraz z nim możliwość szybszego dotarcia do celu. Druga grupa uskarża się na większe zmęczenie, gorszą widoczność i subiektywne poczucie spadku bezpieczeństwa. Pół biedy, jeżeli dowolnie możemy decydować o czasie podróży, gorzej, jeśli sytuacja zmusza nas do budzących obawy eskapad po zmroku. Jak się przygotować? Na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie drogi

Widoczność to kwestia kluczowa. W tym miejscu na myśl przychodzą przede wszystkim światła samochodu, ich jakość i efektywność. Nie będziemy zagłębiać się w spory dotyczące wyższości technologii ksenonowej nad halogenową – zastosowanie konkretnego typu reflektorów zależy od wielu czynników, w tym także zasobności portfela kierowcy, dlatego skupimy się na wartościach niezależnych od rodzaju oświetlenia. Przede wszystkim liczy się sprawność. Ma na nią wpływ stan reflektorów oraz jakość użytych źródeł światła. Współczesne reflektory samochodowe najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, które wraz z upływem czasu mają tendencję do matowienia. Ten problem można zniwelować poprzez proces polerowania, warto jednak kontrolować skuteczność takiego zabiegu. Mocno zmatowione powierzchnie zewnętrzne oraz skorodowane odbłyśniki mogą ograniczyć wydajność świateł o kilkadziesiąt procent, a w takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana całego podzespołu na nowy. 

Często zdarza się, że konieczność wymiany, czy to reflektorów, czy też samych żarówek budzi we właścicielach pokusę sięgnięcia po artykuły z półek akcesoryjnych, niekiedy określane szumnym mianem tuningowych. Czy to ma sens? Z ekonomicznego punktu widzenia na pewno nie. Dodatkowo pojawia się ryzyko zakupu produktu pozbawionego  homologacji, a więc niedopuszczonego do użytkowania na drogach publicznych. Taka sytuacja dotyczy zarówno reflektorów, jak i żarówek i może zakończyć się kosztownym mandatem oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Nie tylko kierowcy

Odpowiedzialność za prawidłowe oświetlenie drogi nie leży jedynie w gestii kierowcy. Ważne zadania spoczywają także na zarządcach dróg. O ile w przypadku znaków informujących o kolejnych zjazdach, czy też ilości kilometrów pozostałych do celu świetnie sprawdzają się tablice odblaskowe, to już w przypadku sygnalizacji zmiany organizacji ruchu czy też konieczności ostrzeżenia o niebezpieczeństwie wymagane będą bardziej zaawansowane rozwiązania. Lampy ostrzegawcze LED znajdują zastosowanie zarówno na autostradach, gdzie duża prędkość wpływa na wydłużenie drogi hamowania, jak i na drogach krajowych i lokalnych. Ich znaczenie w takich miejscach doceni każdy, kogo choć raz zaskoczyły niespodziewanie wyłaniające się zza zakrętu roboty drogowe lub inne przeszkody wymuszające zmianę trybu jazdy.

Podsumowując, bezpieczeństwo poruszania się samochodem po zmroku zależy tak od kierowców, jak i od służb odpowiedzialnych za utrzymanie dróg. Pierwsi powinni zadbać o stan techniczny elementów wpływających na bezpieczeństwo i komfort podróżowania, drudzy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio wyposażyć, zabezpieczyć, a następnie serwisować elementy ostrzegające przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. W obu wypadkach niezwykle istotny jest właściwy dobór dobrych jakościowo, homologowanych komponentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here